آشنایی با اداره‌کلمعرفی اداره‌کل

معرفی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان

ساختار مدیریتی حوزه فرهنگ و هنر از ابتدای تأسیس آن تا کنون با عناوین متفاوتی شناخته شده است. از وزارت «علوم و معارف»، «فرهنگ، اوقاف و صنایع مستظرفه» و «فرهنگ و هنر» گرفته تا «سازمان ارشاد ملی»، عناوین اسبق و سابق آن را تشکیل داده است؛ اما هم‌اکنون با عنوان «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» شناخته می‌شود.

*تاریخچه کامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اینجا ببینید*

اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به عنوان واحد استانی وزارت مورد اشاره، مسئول رسیدگی به امور فرهنگی و هنری در گستره جغرافیایی استان گیلان است. مؤلفه‌هایی چون گسترش فعالیت‌های قرآنی، انتشار کتاب، امور چاپخانه‌ها، مؤسسات فرهنگی هنری چندمنظوره و تک‌منظوره، انجمن‌ها و فعالیت‌های ادبی، مطبوعات و رسانه‌ها، امور تبلیغات و آگهی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، سینما و هنرهای وابسته و نیز عرضه و فروش محصولات فرهنگی، مهم‌ترین موضوعاتی هستند که این اداره‌کل در ارتباط با آنها وظایف حمایتی، هدایتی و نظارتی خود را به انجام می‌رساند.

علاوه بر آنچه که گفته شد، راهبری و هماهنگی امور متفاوت فرهنگی (به صورت عمده در قالب دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان) توسط این اداره‌کل صورت می‌گیرد.

این اداره‌کل در حال حاضر سه معاونت تخصصی را پوشش می‌دهد؛ معاونت توسعه مدیریت و منابع، معاونت امور فرهنگی و رسانه و نیز معاونت امور هنری و سینمایی. علاوه بر این ساختارها و مجموعه‌های دیگری چون دفتر قرآن و عترت، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان و بسیاری ساختارها و کارگروه‌های دیگر به‌عنوان زیرمجموعه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان فعالیت دارند.

به‌عنوان ساختارهای شهرستانی نیز در حال حاضر 15 اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح شهرستان‌های گیلان (امور مربوط به شهرستان رشت به عنوان مرکز استان در اداره‌کل انجام می‌شود) به ارائه خدمات اشتغال دارند که بخش وسیعی از برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته با فعالیت بیش از نیمی از پرسنل تحت پوشش توسط این ادارات عینیت می‌یابد.

 

مهم‌ترین موضوعات مرتبط با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان عبارتند از:

ارتقای فرهنگ و هنر با محوریت قرآن و عترت و با نگرش ویژه به اخلاق، انسجام اجتماعی، تقویت پیوندهای اقوام ایرانی و افزایش کیفیت زندگی عامه.

افزایش نشاط و امید به آینده و کاهش خشونت‌های کلامی و رفتاری در جامعه.

گسترش سبک زندگی مبتنی بر هویت دینی و ملی متناسب با شرایط و نیازهای روز.

تقویت جایگاه سیاست‌گذار، هدایت‌گر، ناظر و حمایت‌کننده ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر.

ارتقای جایگاه فرهنگی هنری استان در کلیت کشور با نگرش به اولویت‌های هر یک از مؤلفه‌های فرهنگی هنری (گسترش مرزهای فرهنگی استان در منطقه، کشور و در سطح بین‌الملل).

تثبیت جایگاه گیلان به عنوان یکی از مراکز تصمیم‌سازی و داد و ستدهای فرهنگی.

توجه به توانمندسازی انسانی در حوزه فرهنگ و حمایت از نخبگان فرهنگی هنری در کنار شناسایی و فعال نمودن استعدادهای بالقوه.

توسعه زیرساخت‌های لازم برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری و بهره‌برداری بهینه از سازه‌های فرهنگی و هنری موجود (سالن‌ها، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی هنری) و نیز تجهیز آنها به امکانات نوین و فناوری‌های روز.

تقویت و توسعه مدیریت و سازماندهی فرهنگی  هنری (شورای فرهنگ عمومی، اطلس فرهنگی و سایر سامانه‌های مجازی، نظام‌های مدیریتی نوین، مهندسی مجدد فرآیندها، رویکرد عملی به مقوله پیوست فرهنگی و نیز ارزیابی و سنجش عملکرد).

واگذاری و تفویض هر چه بیشتر فعالیت‌ها به ادارات شهرستان.

توجه به کارآفرینی و تجاری‌سازی فعالیت‌های فرهنگی و هنری با توجه به روش‌های نوین بازاریابی و فروش در سطح ملی و فراملی.

تلاش برای متناسب‌سازی اعتبارات با شرح وظایف و فعالیت‌هایی که انجام آنها اجتناب ناپذیر است.

گسترش بهره‌وری از ابزارها و رسانه‌های نوین و نمود مؤثر بخش فرهنگ در فضاهای مجازی در جهت ارائه اطلاعات، آثار و خدمات.

تقویت آموزش‌های فرهنگی و هنری، حرفه‌ای و ضمن خدمت و نیز بهسازی و برنامه‌ریزی مجدد منابع انسانی حوزه فرهنگ و هنر با هدف افزایش سطح علمی، فرهنگی کارکنان و نیز تعمیق هر چه بیشتر عملکرد صادقانه، دقیق، به هنگام و کیفی و تبدیل کارشناسان فرهنگی به مشاوران فرهنگی.

توسعه و ساماندهی مجوزهای فرهنگی و هنری و نیز واگذاری بیش از پیش امور اجرایی به بخش خصوصی و تشکیلات مردم نهاد و سایر نهادهای عمومی و نیز توجه به هدایت، حمایت و نظارت بر این مراکز.