استان گیلان استانی با پیشینه فرهنگی است که تاریخ هفت هزار ساله آن گواه این واقعیت است. گیلان سرزمین جنگل و باران، سرزمین برنج و زیتون و نوغان بستر رودهای خروشان آرمیده در دامن پر مهر دریای مازندران سرشار از زیبائیها و دیدنیهاست.

استان گیلان شمالی ترین نقطه کشور با مساحت 14711 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 2293440 نفر می باشد. این استان در 36 درجه و 36 دقیقه تا 38 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 45 دقیقه تا 50 درجه و 34 دقیقه طول شرقی از نصف النهار قرار گرفته است. طول استان از شمال غربی تا جنوب شرقی 235 کیلومتر و عرض آن از 25 تا 105 کیلومتر تغییر می کند.

نام گیلان از کلمه گیل گرفته شده و به معنی سرزمین گیل است که از آن در اوستا به نام وارنا نام برده می شود.گیلان از شمال به دریای خزر- جمهوری آذربایجان، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود است. براساس آخرین تقسیمات کشوری گیلان دارای 36 شهر، 40 بخش و 106 دهستان می باشد.

آب و هوای استان معتدل و رطوبت نسبی آن بین 40 تا 100 درجه و متوسط درجه حرارت آن 5/17 درجه سانتیگراد است. متوسط میزان بارش در استان حدود 1200 میلی متر می باشد.

زبان مردم گیلان زیبا و دلنشین گیلکی است و در بخشهایی از این سرزمین گویشهای تالشی و ترکی نیز رایج می باشد. از مهمترین رودهای استان گیلان سفید رود می باشد، که از کوههای چهل چشمه کردستان سرچشمه گرفته و به دریای خزر می ریزد. رشته کوههای تالش- کوههای طارم و خلخال و کوههای دیلمان از کوههای مهم استان گیلان بشمار می رود. از ویژگیهای منحصر به فرد اصلی استان گیلان وجود تالاب انزلی است که از  نظر زیست محیطی، سیاحتی و اقتصادی دارای اهمیت ویژه ای می باشد. شهرستان های استان گیلان عبارتند از: آستارا- آستانه اشرفیه- املش- بندرانزلی- تالش-رشت- رضوانشهر رودبار- رودسر- سیاهکل- شفت- صومعه سرا- فومن- لاهیجان- لنگرود و ماسال