مقالات

راهنمای ثبت درخواست مجوز رسانه (چاپی ، الکترونیکی)

کارشناس استان: باقری پور  ۱۳۹۳/۱۰/۲۰

در صورتی که متقاضی صدور مجوز نشریه می باشید ، توجه به نکات زیر برای ثبت درخواست مجوز رسانه الزامی است :

·         با نام کاربری و رمز عبور خود وارد ناحیه کاربری شوید .

·         قبل از ورود به بخش "مجوز ها" و انتخاب گزینه "درخواست مجوز" به موارد ذیل توجه فرمایید :

 

o        در صورتی که صاحب امتیاز (متقاضی مجوز رسانه) فردی حقیقی باشد با مراجعه به بخش "اطلاعات تکمیلی" ، با دقت به کلیه پرسش های موجود در این بخش پاسخ داده و در پایان اطلاعات ثبت شده را ذخیره کنید . دقت نمایید که پاسخ ها می بایست کامل و دقیق باشد .

همچنین با ورود به بخش "اسناد" نسبت به بارگزاری تصاویر اسناد درخواستی اقدام فرمایید . تصاویر مدارک خواسته شده تصویر روی کارت ملی ، تصویر تمام صفحات شناسنامه ، تصویر آخرین مدرک تحصیلی (حداقل کارشناسی) وتصویر کارت پایان خدمت یا معافیت ( برای آقایان) می باشد .

o        در صورتی که صاحب امتیاز (متقاضی مجوز رسانه) فردی حقوقی باشد با توجه به نوع کاربری حقوقی (دولتی ، خصوصی ، حزبی ، متعلق به بخش عمومی) در بخش "اسناد" می بایست مدارک مرتبط را ارسال نماید .

تذکر :

1.        تصاویر ارسال شده می بایست بصورت رنگی از اصل مدارک درخواستی تهیه شده باشند.

2.        متقاضیانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اندو هنوز مدرک تحصیلی دریافت ننموده اند باید گواهی دانشگاه محل تحصیل خود را که شامل اعلام فراغت از تحصیل ایشان و تعداد واحد های گذرانده شده می باشد، ارائه نمایند.

3.        متقاضیانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاههای خارج از کشور اخذ نموده اند باید حتماً ارزشنامه مدرک تحصیلی خود را که به تایید کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی رسیده باشد ارائه نمایند.

4.        متقاضیانی که تحصیلات حوزوی داشته باشند ، باید گواهی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم یا حوزه های علمیه معتبر دیگر را در خصوص پایه و سطح تحصیلات خود ارائه نمایند. (حداقل اتمام سطح دو یا پایه هشت)

 

نکته مهم

ارایه اصل مدارک به هنگام رسیدگی به درخواست مجوز رسانه الزامی می باشد . در صورت مغایرت تصاویر با اصل مدارک ، علاوه بر رد درخواست ، متقاضی به هیچ عنوان نمی تواند مجددا در این سامانه فعالیت داشته باشد . 

 

·         پس از اطمینان از تکمیل کردن اطلاعات خواسته شده و ارسال تصاویر مدارک درخواستی با ورود به بخش "مجوز ها" گزینه "درخواست مجوز" را انتخاب نمایید . در صورتی که اطلاعات خواسته شده قبلی کاملا بارگزاری شده باشد شما می توانید ثبت درخواست را آغاز نمایید و در غیر اینصورت پیغام خطا دریافت خواهید نمود و اجازه ثبت درخواست به شما نخواهد داد .

·         قبل از شروع ثبت درخواست در صفحه مربوطه توضیحاتی را مشاهده می کنید . بخش اول مربوط به تعاریف مرتبط با حوزه رسانه می باشد و بخش دوم تعهداتی است که می بایست کاربر قبل از ثبت تقاضا آن را مطالعه نموده و با قبول کردن آن امکان ورود به بخش ثبت درخواست فراهم می گردد .

·         در این بخش ابتدا نوع رسانه مورد نظر را (چاپی ، الکترونیک) برگزیده و از فیلد روبرو نوع آن را انتخاب نمایید . در صورتی که "چاپی" را انتخاب کرده باشید می توانید یکی از دوره های انتشار " روزنامه ، هفته نامه ، دوهفته نامه ، ماهنامه ، دوماهنامه ، فصلنامه ، دوفصلنامه ، سالنامه ،نشریه داخلی (بولتن) را انتخاب و در صورت تعیین گزینه الکترونیکی یک از انواع "خبرگزاری ، پایگاه خبری و لوح فشرده " را انتخاب نمایید .

·         با ورود به مرحله بعد ابتدا می بایست مدیر مسئول نشریه را انتخاب نمایید . در صورتی که مدیر مسئول دارای نام کاربری در سایت باشد با وارد کردن کد ملی ایشان را انتخاب نمایید .

 

نکات مهم مرتبط با مدیر مسئول رسانه :

1.         مدیر مسئول می بایست اطلاعات تکمیلی و بخش بارگزاری اسناد را تکمیل کرده باشد ، تا بتوان ایشان را جهت مدیر مسئولی رسانه مورد تقاضا در سیستم ثبت نمود .

2.         در صورتی که صاحب امتیاز شخصیت حقوقی باشد یا مدیر مسئول و صاحب امتیاز دو شخصیت حقیقی متفاوت باشند , مدیر مسئول می بایست تعلق این نشریه به مدیر مسئولی خودش را تایید نماید تا ثبت درخواست کامل شود ؛ در غیر اینصورت درخواست در وضعیت "منتظر تایید مدیر مسئول" باقی می ماند .

 

·         در بخش "نام رسانه" متقاضی دو عنوان پیشنهادی خود را اعلام می نماید . قابل توجه اینکه نرم افزار بصورت هوشمند اجازه انتخاب نام تکراری رسانه ای که قبلا مجوز گرفته است را به متقاضی نمی دهد . در اینصورت نام دیگری را برگزینید .

همچنین اگر این نام رزرو شده باشد به متقاضی این هشدار را می دهد که در صورت مجوز گرفتن نام رزرو شده انتخاب این نام توسط ایشان مقدور نبوده و می بایست نام پیشنهادی خود را اصلاح نماید .

نام رزرو شده عنوانی است که متقاضی دیگری آن نام را انتخاب کرده و هنوز درخواست ایشان در هیأت نظارت بر مطبوعات مورد بررسی و رأی قرار نگرفته است . در صورتی که نام رزرو شده ایشان برگزیده شود آن نام قطعی شده و فرد متقاضی دیگری که این نام را درخواست کرده است می بایست نسبت به تغییر آن اقدام نماید .   

·         با انتخاب "زبان رسانه" شما می توانید علاوه برزبان فارسی ، درخواست انتشار رسانه به زبان های دیگر را نیز اعلام نمایید .

·         "گرایش رسانه" عنوان بعدی مورد انتخاب شما می باشد . عناوین موجود در بخش گرایش رسانه شامل عمومی ، تخصصی و اختصاصی می باشد .

 

o        گرایش عمومی : رسانه ای است که مخاطبان آن عموم جامعه یا قشرهای سنی ، جنسیتی ، جغرافیایی ، شغلی و..... هستند و در زمینه های موضوعی متعدد منتشر می شوند.

نکات:

1.        کاربر با انتخاب این گرایش می تواند حداکثر  تا دو زمینه از زمینه های "اجتماعی" ، "سیاسی" ، "اقتصادی" ، "فرهنگی" ، "هنری" و "ورزشی" را انتخاب نماید .

2.        اگر کاربر فقط یک زمینه انتخاب نماید ، بصورت تک زمینه ای شده و به عنوان نشریه اختصاصی با آن تعامل می شود .

 

o        گرایش تخصصی : نشریه ای است که مخاطبان آن فقط متخصصان آن موضوع هستند. صاحبان امتیاز این نشریات دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی ، انجمن های علمی ویا اشخاص حقیقی با درجه دکترا (یا معادل آن) درموضوع درخواستی هستند.

نکات :

1.        با انتخاب هریک از زمینه های "پزشکی و پیراپزشکی" ، "علوم انسانی" ، "علوم پایه" ، "فنی و مهندسی" ، "هنر" و "کشاورزی" ؛ متقاضی با درج عنوان رشته تخصصی دانشگاهی مرتبط با آن حوزه زمینه فعالیت نشریه را اعلام می نماید .

2.        مدرک تحصیلی متقاضیان نشریات تخصصی می بایست حداقل دکترا باشد .

 

o        گرایش اختصاصی : نشریه ای است که مخاطبان آن متخصصان ویا علاقمندان آن موضوع هستند وصرفا دریک زمینه و یک موضوع خاص منتشر می شود.

نکات:

1.        متقاضی با انتخاب حوزه فعالیت نشریه ، بصورت مشخص نوع فعالیت در زمینه اختصاصی مورد نظر را اعلام می کند .

 

·         "گستره توزیع" محدوده جغرافیایی توزیع نشریه را مشخص می نماید . انواع این گستره عبارتند از :

 

o        سراسری : این گستره به معنای توزیع کشوری می باشد و صاحب امتیاز نشریه محدودیتی به لحاظ محدوده جغرافیایی ندارد .

o        منطقه ای : در این حالت صاحب امتیاز می تواند تا 5 استان همجوار را انتخاب کرده و نشریه را در همان محدوده جغرافیایی توزیع نماید .

o        استانی : در این گستره متقاضی فقط یک استان را می تواند انتخاب نماید .

o        محلی : به نشریه ای محلی اطلاق می شود که فقط امکان توزیع در یک شهر داشته باشد .

 

·         متقاضی با تعیین نمودن "نوع چاپ" ، وضعیت نشریه را از این لحاظ مشخص می کند که نشریه بصورت "روزنامه ای" یا "مجله ای – صحافی شده" می باشد .

·         در نهایت صاحب امتیاز "محل دفتر مرکزی" رسانه را که در نظر دارد در آن استان و شهر دفتر نشریه را تأسیس نماید اعلام می نماید .

پس از ثبت تقاضا " کد رهگیری " به متقاضی اعلام می شود و با این کد رهگیری می تواند درخواست خود را پیگیری نماید .

اظهار نظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید