پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

فعالیت های قرآنی ماه رمضان ارشاد گیلان تشریح شد

فعالیت های قرآنی ماه رمضان ارشاد گیلان تشریح شد
معاونین فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در خصوص برنامه های این اداره کل در ماه مبارک رمضان صحبت کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، محمد حسن پور در نشست مطبوعاتی صبح چهارشنبه 12 مرداد در خصوص برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم و دهم با تشکیل مرکز توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی بحث جدیدی در حوزه فعالیت های قرآنی آغاز کرده است.

وی ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز همانند سال های گذشته سیزدهمین دوره مراسم 30 روز با قرآن کریم را در ایام ماه مبارک رمضان در دستور کار دارد این در حالیست که بسیاری از بزرگان قرآنی در گیلان از استان گیلان برخاسته اند و جوانان گیلانی در مسابقات دانش آموزی و دانشجویی قرآن رتبه های ارزشمندی کسب کرده اند.

حسن پور با اشاره به اینکه موسسات، انجمن ها، خانه ها و مهدهای قرآنی در سطح گیلان بسیار فعالند، افزود: 40 موسسه قرآنی در کنار 16 انجمن قرآنی در ادارات ارشاد مستقر هستند که فعالیت های قرآنی انجام می دهند به طوریکه سازمان و نهادهای دیگری از جمله سازمان تبلیغات، آموزش و پرورش و ... مراکزی هستند که فعالیت های قرآنی را به طور آزاد انجام می دهند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: از سال 87 تاکنون 135 نفر از فعالان قرآنی بیمه شده اند و همه کسانی که در حوزه قرآنی، فعالیت های فرهنگی و پژوهشی موثر در حوزه قرآن فعال باشند، بیمه می شوند.

وی با اشاره به اینکه انعقاد تفاهم نامه هایی در سه بخش آموزش، حفظ و مفاهیم و تدبر قرآن کریم در مقاطع مختلف در 15 رشته یکی از فعالیت های ارشاد گیلان است، گفت: این دوره ها تعریفات خاص خود را دارند و هزینه مربی و اجاره مکان نیز از سوی ارشاد به موسسات داده می شود.

محمد حسن پور در ادامه گفت: بخشی از اجاره بهاء مکان و بخشی از تامین تجهیزات موسساتی که از وزارت ارشاد مجوز دارند توسط این اداره کل پرداخت می شود که تاکنون 10 موسسه از تسهیلات 5 میلیون تومانی برای تامین تجهیزات استفاده کرده اند این در حالیست که هم اکنون این مبلغ به 10 میلیون تومان رسیده است.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه در ماه رمضان مراسم 30 روز با قرآن را در 16 شهرستان برگزار می کنیم، اضافه کرد: تاکنون 13 دوره مراسم 30 روز با قرآن در مجتمع های فرهنگی ادارات ارشاد شهرستان های مختلف استان برگزار شده است. در این برنامه هر روز یک جزء از قرآن توسط دو نفر از قاریان برجسته و بین المللی گیلانی تلاوت می شود و در فاصله بین نیم جزء از یک امام جماعت برای تفسیر آن جزء از قرآن استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه انجام اینگونه فعالیت های قرآنی ما را برای یک سال بیمه خواهد کرد، گفت: هر ساله این برنامه با استقبال با شکوه گیلانیان برگزار می شود و با توجه به اینکه هر ساله محافل قرآنی در تمامی مساجد استان برگزار می شود افراد می توانند از مجتمع های فرهنگی ارشاد در شهرستان های مختلف نیز استفاده کنند.

وی برگزاری محفل انس با قرآن کریم و برگزاری نمایشگاههای قرآنی را از دیگر برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در طول ماه مبارک رمضان عنوان کرد.

همچنین در ادامه این نشست فخر موسوی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه بخش هنری اداره کل ارشاد گیلان نیز مانند سال های گذشته برنامه های متنوعی برای ایام ماه مبارک رمضان در نظر گرفته است، اظهار داشت: در 16 مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد گیلان سیزدهمین دوره 30 روز با قرآن کریم برگزار می شود که در کنار آن نمایش آثار تجسمی، عکس و خوشنویسی نیز به اجرا در می آید که در بخش تجسمی و عکس در مرکز استان نمایشگاه ویژه ای برگزار می شود.

وی از برگزاری ایستگاههای نقاشی در محل برگزاری مراسم 30 روز با قرآن کریم  خبر داد و گفت: این ایستگاهها برای رفاه حال خانواده ها برگزار می شود تا فرزندانشان بتوانند در ساعات برگزاری 30 روز قرآن از این ایستگاههای نقاشی نهایت استفاده را ببرند.

فخر موسوی اجرای نمایش های قرآنی، مراسم مشق نور، مراسم شب شعر ویژه ایام شهادت امیرالمومنان (ع)، برگزاری شب شعر ویژه میلاد امام حسن مجتبی (ع)، اجرای نمایش بانوی آفتاب و شهادت ولایت، نمایش مجدد فیلم هایی با موضوعات قرآن و نماز، برگزاری جشنواره عکس با مضمون نماز و نیایش و برگزاری همایش هایی ویژه کودکان و نوجوانان با موضوع قرآن را از جمله برنامه های این معاونت در طول ماه مبارک رمضان عنوان کرد.

۱۳ مرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۳۱