برگزاری هفته فرهنگ و هنر منجر به تولید آثار فاخر می شود

برگزاری هفته فرهنگ و هنر منجر به تولید آثار فاخر می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسامی گیلان در مراسم رونمایی از پوستر هفته فرهنگ و هنر رشت گفت: با تشکیل کارگروه انسجامی به ایده هفته فرهنگ در ابعاد و اشکال متنوع داده شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این مراسم در منزل استاد فریدون نوزاد گفت: پیشکسوتان حق بزرگی بر گردن هنر این شهر و استان دارند و امیدواریم چنین برنامه هایی در مورد هنرمندان استمرار داشته باشد.

وی افزود: ایجاد هفته فرهنگ و هنر در رشت و بعد از آن در سایر شهر‌ها باعث می‌شود که هنرمندان و اهالی فرهنگ بدانند که کار‌هایشان در طول سال در چنین هفته‌ای به ارزیابی و تحلیل دوباره گذاشته می‌شود و در رقابت با آثار سایر هنرمندان محک می‌خورد، بنابراین باید تلاش کند تا با تولید آثار فاخر به گنجینه‌ آثار هنری منطقه‌ خود بیفزاید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه با اشاره به اصحاب مطبوعات گفت: بنده همواره روی حمایت و پی گیری و انتشار و اشاعه چنین امور فاخری حساب می‌کنم و انتظار دارم که رسانه‌ها مانند همیشه در انعکاس چنین اقدامات بی‌سابقه‌ای کمک حال ما باشند.

در ادامه رضا ثقتی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت نیز ضمن خوشامد و سپاس از حاضرین گفت: این طرح حقیقتا با الگوسازی دکتر فاضلی استوار شد.

وی افزود: طرح اولیه هفته فرهنگ و هنر رشت کلی و خام بود که به تدریج ابعاد همه جانبه تری به خود گرفت و انتظار داریم که در عمل بیش از پیش بهتر شود.

ثقتی گفت: این هفته از اول الی ۷ بهمن در رشت اجرا می‌شود و شامل ارائه بسیاری از آثار هنری در عرصه نمایشگاهی ، نمایش ، سینما ، خوشنویسی ، کتب خطی قدیمی ، رونمایی از کتاب ، شبهای قرآن ، عصری با خاطره شهدای هنرمند ، شب شعر و... است که انشاءالله با شور و حرارات فراوان انجام خواهد گرفت.

وی افزود: تمامی سعی ما بر این است که این برنامه نه تنها توسط نیروهای دولتی بلکه به صورت خود جوش و به وسیله‌ی هنرمندان و فرهیختگان علاقه‌مند و حتی اصحاب مطبوعات و هر آنکه عاشق شهر خود است انجام شود.

یادی از کوچه های زولبیایی رشت

انوش نصر دیگر سخنران این برنامه ضمن بیان خاطراتی از کارهای هنری و فرهنگی با ابراز ارادت و مهربانی با اشاره به آقای نوزاد گفت که فقط انتخاب افراد دلسوز و کاردان و بی‌آلایش می‌تواند سبب خیر و پیشرفت استان باشد.

وی افزود: زمانی که آقای نوزاد تئا‌تر بازی می‌کرد. (۱۳۱۸) بنده هنوز به دنیا نیامده بودم و بعد‌تر که خانه پدریم در نزدیک منزل ایشان قرار داشت همیشه جوانی بلند قد، روزنامه و کتاب در دست و آراسته و پیراسته را می‌دیدم. آن وقت‌ها کوچه‌های رشت به شکل زولبیایی بود و بام‌ها همه سفالی و کوچه‌ها تنگ و تنها درشکه وسیله‌ی رفت و آمد بود و جلوی هر خانه‌ای غلام نشینی وجود داشت.

این هنرمند و بازیگر در ادامه گفت : انسان اساس کار تئا‌تر است. آیین است. نیایش است. اسلام هم انسانیت را سفارش می‌کند. تئا‌تر هم انسانیت را ترویج می‌کند. ‌‌‌نهایت حرف تئا‌تر اخلاق است. امید دارم که فرزندان ما آیینه‌ای باشند تمام قد برای مخاطبان خود.

تجلیل از پیشکسوتان در زمان حیات

در ادامه مونا ابرو فراخ، بخشدار مرکزی رشت نیز با ابراز رضایت از برپایی چنین مجالسی گفت: بسیار خوشحالم و مایلم که افراد هنرمند و پیشکسوت تا زنده‌اند مورد قدر و تجلیل باشند.

وی ابراز امیدواری کرد تا هر روز فرهنگ را به نام یکی از این عزیزان پیشکسوت خطاب کنیم.

هفته فرهنگ و هنر رشت به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت و با همکاری و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از اول تا هفتم بهمن ماه امسال در شهر رشت برگزار می شود.

گزارش تصویری

۲۴ دی ۱۳۹۳ ۱۱:۳۵
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت |
تعداد بازدید : ۹۰۹

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید