هفت روز به پاس فرهنگ و هنر رشت

هفت روز به پاس فرهنگ و هنر رشت
فرهنگ و هنر بسانِ تار و پود فرشِ می ماند؛ استحکامیست که گره در گره نقش می بافد، بدان سان که سودای تمجید نمی خواهد و تنها حضوری برای بودن بس؛ هفته ای به پاسداشت فرهنگ و هنر در رشت آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، هنر وسیله ارتباط انسان هاست؛ برای حیات بشر و برای سیر به سوی فرد و جامعه انسانی؛ موضوعی ضروری و لازم است، زیرا افراد بشر را با احساساتی یکسان به یکدیگر پیوند می دهد.

این تعریف از هنر برگرفته از کتاب لئون تلستوی است که شاید آنچه به فرهنگ و هنر می نامند را جذاب می کند؛ انسان احساسی را که تجربه کرده ،را در خود می پروراند و با حرکات ، اشارات ، خط ها و رنگ ها و نقش ها، آوا و واژه؛ به نحوی که دیگران نیز بتوانند همان احساس را تجربه کنند، آن را به مخاطب منتقل می سازد.

این روزها تکرار پر بسامد شعر و موسیقی و تئاتر در گیلان بگونه ای است که وقت برای فرهنگ دوستان در سکوت نمی گذرد؛ و هفته ای آغاز شده که شاید خنکایی تازه برای هنرمندان سرزمین فرهنگ و هنر گیلان است.

مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا (ص) رشت ماه هاست که ساکت نیست و هر بار پیاپی نوای کنسرتی، آوای خوش تعزیه ای، کلام تئاتری و گاه خط به خط شعری و پرده پرده اکرانی گروه گروه مردمان را دستادست هم به خویش می خواند.

ایرانیان اگرچه نوستالژی گرا هستند اما این روزها گویی قرار است برای مردم گیلان خود نوستالژی شوند؛ اجراهای متعدد کنسرت و گروه های متعدد تئاتر استانی و پایتخت، اجرای جشنواره های متعدد تئاتر از خیابانی تا صحنه ای در حد و اندازه فاخرش حیرت بجا نهاده است.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام 14 آبان، بمناسبت روز فرهنگ عمومی، حوزه فرهنگ را حوزه مظلومی خواند که علی رغم اینکه مدعیان بسیار دارد همواره مدیریتی ضعیف و سلیقه ای را تجربه کرده است.

در این پیام آمده بود: بیش از پنجاه نهاد و سازمان خود را مدعی سیاستگذاری یا اجرای فرآیندهای فرهنگی هنری می پندارند اما این مدعیان بیش از آنکه متکی بر نظریه ای مستند و مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی باشند خود را به مسایل حاشیه ای، خلق الساعه و تبلیغی چون تأسیس مؤسسات، برپایی نمایشگاه ها، جشنواره ها و همایش ها مشغول کرده اند و مطالباتی چون مهندسی فرهنگی، پیوست های فرهنگی، سبک زندگی و نظایر اینها همواره در حد نظری و لفظ پردازی در رسانه ها معطل مانده است.

در این پیام همچنین اضافه شده: در اینکه فرهنگ ایرانی اسلامی میراث دیرپای ملت و یادگارِ پیشینیانِ فرهنگ پرورِ ماست تردیدی وجود ندارد، جهان به فرهنگ ما غطبه می خورد و صدای تحسینش به آسمان می رود؛ حیف است که چنین گوهرِ پاکی تار و کدر شود.

فرهنگ و هنر گیلان نیز اگر چه بی هیاهو نیست و همه فعالان در این حوزه اعم از هنرمندان تئاتر و موسیقی و کتاب به لحاظ امکانات محدود دلخوش نیستند اما به قدر داشت، در این ماهها و روزها ،خلق کردند و فروغی نو در مخاطبان برافرختند.

و امروز با آغاز هفته فرهنگ و هنر رشت برآنند تا گزیده ای از داشته های خویش را در نمایشی همگانی به نمایش بگذارند.

انوش نصر ماسوله، بازیگر تئاتر و سینمای کشور در این ارتباط بیان کرد: هنرمند بودن یک مزیت و برتری بر دیگر افراد جامعه نیست، بلکه یک افتخار است که این افتخار تنها در انجام کار مفید و تولید اثر برتر به دست می آید؛ پس آن کوششی که به خلق اثری زیبا می انجامد را «هنر» می گویند.

وی می افزاید: شایان گفتن است شخص هنرمند باید تفاوت هایی با دیگران داشته باشد؛ لیکن این تفاوت ها نباید مایه غرور هنرمند شود؛ و از دیگر سو ، خلق هنر باید مفید به حال افراد جامعه باشد چرا که هنر، دو نوع است، هنر مفید، هنر غیر مفید.

نصر ماسوله، سیر نزولی و صعودی تئاتر را به مانند موج دریا توصیف می کند و می افزاید: استعدادهای بیشماری در استان در زمینه تئاتر وجود دارد اما بایستی این ظرفیت از سوی مسوولان قدر دانسته شود.

وی تصریح کرد: گیلان به لحاظ نداشتن سالنهای حرفه ای در رنج است و متاسفانه به لحاظ فراهم بودن شرایط آموزش حرفه ای نیز وضعیت مناسبی ندارد.

نصر ماسوله اظهار امیدواری کرد: بزودی فضاهای تخصصی تئاتر در استان مهیا و مکانهایی معتبر از جنس دانشکده و دانشگاه برای آموزشهای تخصصی و حرفه ای تئاتر و سینما در گیلان بوجود آید.

استاد فریدون نوزاد از مفاخر گیلان زاده سال 1300 و از کهن خبرنگاران استان که پوستر هفته فرهنگ و هنر رشت به پاس تجلیل از ایشان رونمایی شد، نیز می گوید: «هر پژوهش و تحقیقی هم که صورت گرفته از عشق و علاقه وافر به این سرزمین و مردمش انجام شده است؛ اهالی فرهنگ شاید نیاز به پاسخ گویی ندارند چرا که پاسخ در شخصیت خود آدم است».

نوزاد می افزاید: با همه دشوار بودن راه اینجانب از سال 1318 در هنر تئا تر استان فعال بودم؛ و پس از ما هم عزیزانی فرهیخته چون آقایان نصر و میرمعنوی و دیگران از راه رسیدند و باز هم می رسند و من امید دارم که این پرچم کماکان در اهتزاز باشد.

وی ادامه داد: البته حمایت و همکاری نسل جدید، مسوولان فرهنگی استان و رشت حرف نخست را می زند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسامی گیلان نیز بیان کرد: مدیریت بر اهالی فرهنگ و هنر معنا ندارد بلکه مدیریت در کنار این قشر معنا می یابد.

فیروز فاضلی در موضوعی با مضمون تغییر فضای فرهنگی در استان با خبرنگار ایرنا بیان می کند: قیاس با گذشته مطرح نیست بلکه امروز کارها به اهلش سپرده شده است.

وی اظهار کرد: در هنرهای هفت گانه آسیب شناسی صورت گرفته و برهمین اساس در هر شاخه هنری شورای سیاستگزاری و راهبردی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: استان در بخش هنر به سمت هنر فاخر گام برداشته و نتیجه آن اجراهای متعدد و متنوع کنسرت ها، تئاترها و ... در ماه های اخیر است.

فاضلی خویش را مدیون پیشکسوتان عرصه هنر در گیلان می داند و برای فضای ایجاد شده در استان از آنان سپاس می گزارد.

وی بمناسبت هفته فرهنگ و هنر رشت افزود: ایجاد هفته فرهنگ و هنر در رشت و بعد از آن در سایر شهر ها موجب می شود که هنرمندان و اهالی فرهنگ بدانند که کار هایشان در طول سال در چنین هفته ای به ارزیابی و تحلیل دوباره گذاشته می شود و در رقابت با آثار سایر هنرمندان محک می خورد؛ بنابراین باید تلاش شود تا با تولید آثار فاخر به گنجینه آثار هنری منطقه خود بیفزاید.

وی با اشاره به نقش و جایگاه مطبوعات، از رسانه ها خواست در انعکاس این رویداد فرهنگی به صورت ویژه بپردازند.

به هر روی این روزها تکرار پر بسامد شعر و موسیقی و تئاتر در گیلان بگونه ای است که وقت برای فرهنگ دوستان در سکوت نمی گذرد؛و سرزمین کوچک جنگلی پروفسور سمیعی، اکبر رادی، فریدون پوررضا، ناصر مسعودی، کیومرث صابری فومنی، آیدین آغداشلو، حسین محجوبی و ... تبدیل به رپرتوآر (اجراهای بهم پیوسته) شعر، موسیقی، تعزیه، خط، تئاتر و ... شده است.

و هنرمندان نیز منتظرند؛ انتظار برای مهیا شدن تالار مرکزی رشت تا شاید باری از دغدغه ها بکاهد؛ و همینطور چاره ای برای کتابخانه مرکزی رشت، تا شاید با مهیا شدنش گامی به سرانه فضای مطالعه استاندارد نزدیک تر...

۱ بهمن ۱۳۹۳ ۱۵:۳۳
خبرگزاری ایرنا - گیلان |
تعداد بازدید : ۷۸۱

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید