پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

زنده‌یاد «اکبر رادی» دارای جایگاهی وارسته در عرصه هنر ایران است

زنده‌یاد «اکبر رادی» دارای جایگاهی وارسته در عرصه هنر ایران است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در سالروز درگذشت زنده یاد اکبر رادی ‌گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان از هیچ تلاشی برای زنده نگاه داشتن یاد و هنر هنرمندان گیلان کوتاهی نمی‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از ایسنا، منصور ایمانی با اشاره به جایگاه والای زنده یاد اکبر رادی گفت: زنده‌یاد اکبر رادی هنرمند خوشنام هنر تئاتر کشور ماست که دارای جایگاهی وارسته در عرصه هنر ایران است.

وی ادامه داد: به جهت دینی که این هنرمند ارزنده بر جامعه هنرمندان کشور و گیلان دارد و در راستای تکریم و زنده نگاه داشتن یاد این هنرمند برجسته استان، جشنواره و مسابقه نمایشنامه‌نویسی روزنه آبی در پایان سال جاری در گیلان برگزار خواهد شد و خوشحالیم که مورد توجه هنرمندان سراسر کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگ عرصه تئاتر کشور، نبود متون نمایشی بومی و ایرانیست، گفت: با از دست دادن هنرمندان بزرگی همچون اکبر رادی این خلا در تئاتر کشور احساس می‌شود که متون بومی و محلی که دارای ویژگی‌های اجرا بر صحنه تئاتر کشور باشند، به ندرت یافت می‌شود که امیدواریم با برگزاری این جشنواره که دبیرخانه دائمی آن در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان دایر شده است، بتوانیم استعدادهای جوان این عرصه را کشف و در توسعه هنر عظیم تئاتر گام برداریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان این مطلب که باعث افتخار است که این جشنواره با نام اکبر رادی مزین شده، گفت: تاکنون بیش از 200 متن نمایشی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که امیدواریم بنا بر برنامه‌ریزی‌های انجام شده، میزبان هنرمندان برجسته تئاتر کشور و علاقمندان نمایشنامه‌نویسی در اسفند ماه سال جاری در گیلان باشیم.

وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص نامگذاری آمفی تئاتری به نام زنده یاد اکبر رادی در گیلان گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان از هیچ تلاشی برای زنده نگاه داشتن یاد و هنر هنرمندان گیلان کوتاهی نمی کند و تصمیم‌گیری در این خصوص را به مشورت با متولیان امور موکول می‌کند.

ایمانی در پایان با تاکید بر پتانسیل بالای هنرمندان تئاتر گیلان به آماده‌سازی آمفی تئاتر سردارجنگل رشت اشاره کرد و افزود: امیدواریم در سه ماهه نخست سال آینده، پروژه سردار جنگل به اتمام برسد تا هنرمندان عرصه تئاتر از سالنی مجهز و از همه لحاظ مناسب برای اجراهای خود بهره‌مند شوند.

شایان ذکر است: پنجم دیماه، سالروز درگذشت هنرمند برجسته گیلان، زنده یاد اکبر رادی می باشد که در میان همه ثروت و بضاعت فرهنگی و هنری گیلان در حوزه تئاتر، این هنر زنده دنیا، نام زنده‌یاد اکبر رادی در اذهان هنرمندان گیلانی با افتخار یاد می‌شود.

در سرزمین سرسبز گیلان مفاخری پا به عرصه وجود گذاشته‌اند که در حوزه‌های مختلف به موفقیت در سطح ملی و بین‌المللی رسیده‌اند. گیلان در علم و دانش، هنر، موسیقی و ... دارای مفاخر برجسته‌ای است که همواره برای میهن و سرزمین فرهنگ‌پرور گیلان افتخار آفریده‌اند.

در حوزه علم و دانش ذکر نام‌هایی همچون پروفسور رضا، پروفسور سمیعی، دکتر بهزاد و ... برای گیلانیان سرشار از احساس غرور است. در حوزه هنر به ویژه تئاتر و سینما از آنجا که گیلان مهد پرورش تئاتر و هنرمندان آن بوده است، هنرمندان بسیاری را می توان نام برد.

به نوشته فرامرز طالبی از نویسندگان و هنرمندان گیلانی «ارمنیان گیلان برای نخستین بار در 28 ژانویه 1884 دو اثر نمایشی را به کارگردانی هوانس دولت بیگیان روی صحنه بردند. در همین دوره گروه‌های تئاتری منطقه‌ی قفقاز به رشت و انزلی آمده و آثار نمایشی خود را روی صحنه می‌بردند. در سال 1289 خورشیدی اولین گروه تئاتری گیلان با نام مجمع امید ترقی به مدیریت حسن ناصر، کار خود را شروع کرد که تا امروز بیش از یک قرن از این دوره گذشته است.»

هنرمندان گیلانی وی را بزرگمردی از تبار هنر نمایش می شناسند که تا آخرین نفس بر روی صحنه‌های تئاتر ایستاد و با نمایشنامه‌های خود رنگ و بویی دیگر به تئاتر معاصر داد و بیش از پیش در توسعه و رواج این هنر عظیم در سطح کشور تلاش کرد.

زنده یاد اکبر رادی متولد  10مهر ۱۳۱۸ شهر رشت بود. وی پس از گذران دوره کودکی و نوجوانی، در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و در سال 36 نگارش داستان‌های بلند «افسانه دریا» و «مسخره» را به پایان برد. این نمایشنامه‌نویس بزرگ معاصر در ادامه به نگارش نمایشنامه «از دست رفته»( 1337)، نگارش داستان «باران» و «جاده» ( مجله اطلاعات جوانان 1338)، نگارش داستان «سوءتفاهم» (هفته نامه فردوسی 1339)، نگارش داستان «کوچه» ( ماهنامه سخن 1339) در دهه 30 پرداخت.

می توان دهه 40 را از پرکارترین دهه‌های فعالیت اکبر رادی نام برد. وی در این دهه به نگارش نمایشنامه «روزنه آبی» (انتشارات اندیشه؛1341 و به کارگردانی «‌شاهین سرکیسیان» تالار انجمن فرهنگی ایران و آمریکا؛ 1345)، نگارش نمایشنامه « مسافران و، مرگ در پاییز» (چاپ در مجله پیام نوین؛ 1344)، نگارش نمایشنامه «مرگ در پاییز» ( انتشارات رز 1349 و به کارگردانی «عباس جوانمرد» تهران، تلویزیون ملی ایران 1346) اشاره کرد.

زنده یاد رادی در دهه 50 نیز به تولید آثاری گرانبها در عرصه نمایش ادامه داد که از آن جمله می‌توان به نگارش نمایشنامه «لبخند باشکوه آقای گیل» (انتشارات زمان 1352)، نگارش نمایشنامه «در مه بخوان»(انتشارات زمان 13۵4) و چندین مقاله اشاره کرد.

نمایشنامه نویس برتر معاصر همچنین در دهه 60 نمایشنامه‌هایی همچون «پلکان»، «آهسته با گل سرخ»، «منجی در صبح نمناک»  و در دهه 70 نمایشنامه‌هایی همچون «آمیز قلمدون»، «شب روی سنگ‌فرش خیس» و « باغ شب نمای ما» را نوشت که توسط هنرمندان تئاتر بر روی صحنه رفت.

وی در آخرین دهه از عمر خود در دهه 80، نمایشنامه «خانمچه و مهتابی»، «ملودی شهر بارانی»، «تانگوی تخم‌مرغ داغ»، «شب بخیر جناب کنت»، «کاکتوس»، «آهنگ‌های شکلاتی» و «پایین گذر سقاخانه» را نوشت و به انتشار آثار دهه 40، 50 و 60 خود در سه جلد با عنوان «روی صحنه آبی» همت گمارد.

این هنرمند بزرگ کشور سرانجام در 5 دی ماه سال 86 پس از یک دوره بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت، اما افتخار و غرور را برای تمامی گیلانیان هنردوست و فرهنگ‌پرور به یادگار گذاشت.

ایسنا
۶ دی ۱۳۹۰ ۱۰:۲۴