بومی نگری یک ضرورت در طراحی مد و لباس

بومی نگری یک ضرورت در طراحی مد و لباس
رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با تاکید بر اینکه در حوزه طراحی پوشاک باید بومی نگری را ترویج دهیم اذعان کرد: با کمک مراکز آموزشی باید فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را به نسل های بعد منتقل کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، جبار کوچکی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان، امروز (۲۴ اسفند) در آئین اختتامیه سومین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی «روجا» در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا(ص) رشت با تاکید بر حمایت از هنرمندان تاکید کرد: دستگاه های دولتی و حاکمتی باید در جشنواره های خود از ابتکارات هنرمندان داخلی بهره گیرند.

وی با اشاره به تنوع پوشاک در سرتاسر سرزمین ایران اسلامی و در قومیت های مختلف تصریح کرد: الگوهای متنوعی از پوشاک در ایران اسلامی وجود دارد که میراثی از گذشتگان است و باید حفظ و احیا و به نسل های بعد منتقل شود.

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر اینکه در حوزه پوشاک باید بومی نگری را ترویج دهیم اذعان کرد: با کمک مراکز آموزشی باید فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را به نسل های بعد منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها در مناسبت های ملی خود از پوشش بومی استفاده می کنند اظهار کرد: متاسفانه برخی پوشش هایی که در ایران استفاده می شود در کشورهای اروپایی و غربی هم دیده نمی شود و در مجامع رسمی و عمومی پوشش مطلوب و متداول وجود دارد.

گفتنی است، سومین جشنواره مد و پوشش اسلامی ایرانی با عنوان «روجا» در سه بخش طراحی پوشاک اجتماعی و مشاغل برای بانوان و آقایان، طراحی پوشاک اجتماعی ویژه کودکان و نوجوانان و همچنین طراحی پوشاک با بهره گیری از ویژگی های و شاخص های لباس محلی زنان استان گیلان برگزار شد.

۲۴ اثر به مرحله نهایی سومین جشنواره پوشاک ایرانی اسلامی«روجا» راه یافت که پنج اثر بدون رتبه بندی به عنوان اثر برگزیده، یک اثر در بخش ویژه جشنواره برگزیده و پنج اثر شایسته تقدیر شدند. ضمن اینکه در بخش پوشاک آقایان اثر کیفی قابل قبولی ارسال نشد.

۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۱۸
تعداد بازدید : ۳۱۵

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید