جشنواره مد لباس ایرانی و اسلامی موجب تقویت فرهنگ بومی و ملی می‌شود

جشنواره مد لباس ایرانی و اسلامی موجب تقویت فرهنگ بومی و ملی می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تاکید بر ایجاد امنیت اقتصادی و روانی از طراحان و تولیدکنندگان داخلی گفت: جشنواره مد لباس ایرانی و اسلامی باعث تقویت فرهنگ بومی و ملی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، امروز (۲۴ اسفند) در آئین اختتامیه سومین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی «روجا» با اشاره به رشد آثار ارسالی به این جشنواره در مقایسه با جشنواره های ادوار گذشته اظهار کرد: ۲۹۴ اثر از ۷۶ طراح استان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که با رشد فزاینده ایی همراه است.

وی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره ها گام خوبی در ترویج پوشاک ایرانی اسلامی است اما مقصد نیست گفت: جشنواره مد و لباس میلان از جشنواره های مهمی است که اقتصاد میلان را تامین می کند زیرا دارای مقصد مشخص است و جشنواره روجا نیز باید چنین مقصدی داشته باشد زیرا به صرف برگزاری جشنواره و نمایش تعدادی از آثار، نمی توان پوشاک ایرانی اسلامی را ترویج و به یک اقتصاد تبدیل کرد.

فاضلی با بیان اینکه طراحی ایده باید با هدف رونق اقتصادی و کسب درآمد باشد تصریح کرد: هر جشنواره ایی که دارای هویت است باید تبدیل به سرمایه و آثار آن در زندگی مردم دیده شود.

وی در ادامه با تصریح اینکه انسان ذاتاً زیباست و زیبایی را دوست دارد افزود: برخی ها با جنبه زیباشناسی غریب بوده و در مقابل آن می ایستند در حالی که انسان چشم زیبابین دارد و زیبایی شناسی از جلوه هایی است که خداوند متعال به انسان بخشیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه مد در ایران به لباس و جنسیت خاص تقلیل یافته است گفت: واژه مد در سراسر دنیا بقدری گسترده شده که به سبک زندگی بشر راه یافته و تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را در برمی گیرد.

وی ادامه داد: واژه مد دارای دو مشخصه الگوی فرهنگی و کوتاه مدت بودن است و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

فاضلی با تاکید بر اینکه نباید منتظر ایجاد بحران و سپس درمان گشت تصریح کرد: اگر برای مقابله با مد و مدگرایی غربی در جامعه برنامه ریزی نداشته باشیم بحران ایجاد می شود، باید این موضوع را مدیریت کرد زیرا مد و مقابله با مدگرایی یک بحث روانشناختی است.

وی تصریح کرد: باید کنجکاوی های فردی را به کنجکاوی های ملی تبدیل کنیم و با توجه به حس همزادپنداری و شبیه سازی انسان، الگوهای ایرانی اسلامی به جوانان ارائه دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اذعان کرد: جشنواره مد لباس ایرانی و اسلامی باعث تقویت فرهنگ بومی و ملی می‌شود و باید مورد توجه مسئولان قرار گرفته و بستر لازم را برای این امر ایجاد کنند.

فاضلی با تاکید بر حمایت از طراحان داخلی خاطرنشان کرد: باید با جلوگیری از واردات در حوزه پوشاک و ایجاد امنیت اقتصادی و روانی از طراحان و تولیدکنندگان داخلی حمایت کرده تا بتوانیم در این عرصه مطابق با موازین اسلامی عمل کنیم.

در پایان این مراسم از برگزیدگان سومین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی استان گیلان «روجا» تجلیل شد.

۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۲۱
تعداد بازدید : ۳۶۶

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید