یوسف فخرایی: تا به امروز برای نوشتن جنگیده‌ام/ سپاسگزار نوشتنم که با همه سختی‌هایش به من آموخت

یوسف فخرایی: تا به امروز برای نوشتن جنگیده‌ام/ سپاسگزار نوشتنم که با همه سختی‌هایش به من آموخت
پژوهشگر و نویسنده برجسته تئاتر کشور با بیان اینکه یا نجنگ و یا اگر می‌جنگی برای چیزی باشد که روح، جسم، هویت و شخصیت تو را تعالی می‌بخشد، اظهار کرد: در آغاز راه خود، هنر، نوشتن و تئاتر را انتخاب کردم و تا به امروز برای نوشتن جنگیده‌ام.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، آیین اختتامیه نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی آموزشگاه‌های آزاد هنری استان گیلان «بزرگداشت استاد یوسف فخرایی»، ظهر امروز، همزمان با افتتاحیه سی‌امین جشنواره استانی تئاتر گیلان در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا(ص) رشت برگزار شد.

یوسف فخرایی در این مراسم با بیان اینکه با همه قلبم از شما سپاسگزارم، گفت: با احترام فراوان برای خانواده با حرمت تئاتر که اگر اینجا هستیم، بزرگداشت خانواده‌ای است که من عضو کوچکی از آن هستم؛ بزرگانی که سال‌ها اندیشیده‌اند و برای تئاتر جنگیده‌اند، همه آن‌ها حرمت ما، و امروز حرمت این خانواده بزرگ هستند.

وی با بیان اینکه فلاسفه دو دسته هستند، اظهار کرد: یک دسته از فلاسفه را اندیشمندانی ساختارمند تشکیل می‌دهد که سیستم به‌وجود می‌آورند و دسته دیگر آن‌هایی هستند که با زندگی خود فلسفه را می‌سازند و همان‌گونه زندگی می‌کنند که می‌اندیشند؛ که یکی از این اندیشمندان گفته است «در ازای چیزی که برای آن می‌جنگی، عظمت می‌یابی».

این پژوهشگر و نویسنده برجسته کشور ادامه داد: هنگامی که می‌خواستم راه خود را آغاز کنم، هنر، نوشتن و تئاتر را انتخاب کردم. «یا نجنگ و یا اگر می‌جنگی برای چیزی باشد که روح، جسم، هویت و شخصیت تو را تعالی می‌بخشد» و من تا به امروز برای نوشتن جنگیده‌ام.

فخرایی بیان داشت: سپاسگزار نوشتن هستم که باعث شد خانواده‌ی بزرگ و با حرمت تئاتر را بشناسم، خود و خویشتن خود را بشناسم، و جهان پیرامون را بشناسم. سپاسگزارم که با همه سختی‌هایش به من آموخت. با رنج آموختن یعنی با عشق، ایمان و خرد به‌پیش‌رفتن؛ این سه وجهی است که می‌توانیم بر اساس آن جهان را ادراک کنیم.

وی با بیان اینکه هر کدام از این‌ها بدون دیگری فاجعه است، تصریح کرد: خرد بدون عشق و ایمان، محیطی سرد و آزمایشگاهی است که انسان را تک‌بعدی می‌کند؛ عشق بدون آن دو، سرانجامش جنونی ویران‌گر است؛ و اما ایمان، این واژه سترگ، بدون آن دو، تعصبی کور و ویران‌گر است که انسان و همه چیز را از میان برمی‌دارد.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه بدون خداوند، بدون انسان، بدون دیگری، بدون مهر و شفقت چه از ما بر جای می‌ماند؟، اظهار کرد: نوشتن در پایان، چیز دیگری را وارد زندگی‌ام کرد، چیزی بزرگ، عمیق و ماندگار و آن همسرم است که در یک تئاتر با هم آشنا شدیم (تشویق حضار).

 

فخرایی افزود: پشت هر رویداد بزرگ، همواره زنی هست و برای من همیشه و در تمام لحظات سخت زندگی‌ام حدیث نیکرو (همسر استاد فخرایی و از بازیگران برجسته تئاتر استان) بوده است.

در این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان برجسته تئاتر و تلویزیون کشور از جمله قطب‌الدین صادقی، سهراب سلیمی، انوش نصرالهزاده ماسوله، سیدرضا میرمعنوی و بزرگانی دیگر همراه بود، توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از استاد یوسف فخرایی تجلیل شد.

 

در پایان مراسم نیز برگزیدگان نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی آموزشگاه‌های آزاد هنری استان گیلان معرفی و تقدیر شدند.

شایان ذکر است؛ سی‌امین جشنواره استانی تئاتر گیلان نیز که این مراسم به نوعی افتتاحیه آن محسوب می‌شد، با داوری قطب‌الدین صادقی، سهراب سلیمی و یوسف فخرایی از ٧ لغایت١٠ شهریورماه جاری در رشت برگزار می‌شود.

برای مشاهده گزارش تصویری مراسم، اینجا کلیک کنید.

۷ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۲۶
تعداد بازدید : ۴۸۶

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید