گپ و گفت با کمیل شریفی به بهانه ١٤ آبان روز فرهنگ عمومی

گپ و گفت با کمیل شریفی به بهانه ١٤ آبان روز فرهنگ عمومی
به بهانه ١٤ آبان روز فرهنگ عمومی، گپ و گفتی با کمیل شریفی دبیر شورای فرهنگ عموی و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه اشرفیه را در زیر می خوانید.

از نگاه شما فرهنگ عمومی چه اهمیت و جایگاهی دارد

فرهنگ عمومی، موتور محرک مسیر فکری در پیشرفت یک جامعه است. یک زنجیر نادیدنی که پیونددهنده حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و مذهبی و اعتقادی یک جامعه است در واقع فرهنگ عمومی  می تواند با ارتقاء خود باعث تسهیل امور و ایجاد فهم مشترک در مسائل مختلف جامعه شود. به عنوان مثال زمانی ما می توانیم در پیشرفت علم و تکنولوژی مولد و بومی حرفی برای گفتن داشته باشیم که آن برپایه و از دل یک خاستگاه فرهنگی برآمده باشد تا مورد پذیرش عموم جامعه قرار گیرد و پیشرفت جامعه بدون ارتقاء فرهنگی آن ره به جایی نمی برد و نمی تواند به عنوان یک ارزش استمرار داشته باشد.

جهت اصلاح و ارتقاء توان ساحت عظیم فرهنگ عمومی چه اصول و ابزاری بیشتر مورد توجه است؟

 یکی از مفاهیمی که می توان از فرهنگ عمومی استخراج کرد آگاهی است. برای ارتقاء فرهنگی باید آگاهی جامعه را بالا ببریم برای این مهم راهی جز آموزش و مطالعه در سطح گسترده و پایه ای مداوم نداریم. و نکته بعدی در این مسیر ایجاد و اجرایی کردن روش ها خلاقانه و متفاوت در شیوه های آموزشی و مطالعه است در حقیقت باید برای نیاز امروز فکری جامعه نسخه نوشت و به جذابیت های بصری و رسانه ای هم علاوه بر محتوای آموزشی ارزش قائل شد.

چه تدابیر و تمهیداتی باید در اولویت اندیشه متولیان فرهنگ قرار گیرد؟

برای کار فرهنگی باید دغدغه فرهنگی داشت از اینرو انتخاب مدیرانی که دغدغه فرهنگی دارند و همراهی آنها در امور فرهنگی می تواند گام مهمی در این راه باشد. برای رشد فرهنگ باید هرچه بیشتر به ابزار تاثیرگذار آن که همانا هنر است توجه ویژه کرد. به بیان ساده برای تداوم و توسعه ماندگار فرهنگی عمومی راهی جز قرار گرفتن فرهنگ در قالب انواع هنر تجسمی، نمایشی، موسیقی و کاربردی نداریم، این ابزارهای هنری هستند که می توانند ذره ذره باعث ارتقاء فرهنگ جامعه شوند . گام مهم بعدی ایجاد زیربنای اقتصادی برای فرهنگ و هنر است و فرهنگ زمانی که بر بستر اقتصاد بنا شود می تواند رشد کند و بزرگ شود و در این راه با اندیشه های ناب ایرانی اسلامی شکل بگیرد.

قوانین ، نظارتها و حمایت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تا چه حد در توسعه فرهنگی و هنری راهگشا بو ده است؟

در قوانین و نظارتها اداره فرهنگ و ارشاد توانسته عملکرد خوبی از خودش داشته باشد و می تواند در این مسیر گامهای موثر بیشتری نیز بردارد اما در زمینه حمایت ها از اهالی فرهنگ و هنر کاستی هایی وجود دارد که امید است با تلاش هرروزه مسئولین، مدیران و دولت خدمتگزار این مهم نیز محقق شود.

جهت ارتقای فرهنگ عمومی شهرستان آستانه اشرفیه چه راه حل هایی پیشنهاد می کنید؟

 

شهرستان آستانه اشرفیه از دو شاخصه مهم فرهنگی برخوردار است، قدم مبارک آقا سید جلال الدین اشرف و شخصیت ادبی و فرهنگی بزرگی چون دکتر محمد معین از اینرو می توان فعالیت های مذهبی و اعتقادی و فرهنگی را بر پایه این دو شاخصه مهم شکل داد و تجمیع کرد. آستانه اشرفیه از ظرفیت بالایی جهت برگزاری جشنواره ها آیینی و مذهبی به عنوان شهر مذهبی استان برخوردار است، همچنین بزرگداشت دکتر محمد معین که هر ساله در این شهر برگزار می شود پتانسیل تبدیل شدن به هفته فرهنگی با نام این بزرگوار را دارد که در قالب آن می توان جشنواره های فرهنگی و هنری و همایش های علمی و ادبی مختلفی را در سطح استانی و کشوری برنامه ریزی کرد. 

۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۲۰
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستانه اشرفیه |
تعداد بازدید : ۱۲۰

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید