عطش سینماهای گیلان فرونشست

عطش سینماهای گیلان فرونشست
سیمرغ های فجر بر فراز رشت به پرواز درآمد و عطش سینماهای این شهرستان در تجربه صف های پر ازدحام و صندلی های پرمخاطب فرونشست و بسیاری از مخاطبان سینما در اثر این ازدحام از برخی نوبت های اکران جا ماندند.

اگر چه سالهاست ساز فرهنگ و هنر گیلان کوک است و در مقاطع مختلف نوستالژی صف‌های طولانی سینما، تئاتر و موسیقی تکرار می‌شود؛ اما این‌بار با وجود پر و بال گرفتن سینمای گیشه و حتی شنیده‌هایی مبنی بر کم‌جان شدن سینمای اندیشه، استقبال از همزمانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در سینما میرزاکوچک جامعه را شگفت زده کرد.

15 فیلم از فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نصیب اکران سینما میرزا کوچک رشت شد و اگرچه برآیند این نوبت از جشنواره فیلم فجر کم‌جان می‌نمود اما با این حال همه فیلم‌های جان‌دار این نوبت به گیلان نرسید ولی فیلم‌هایی چون سرخپوست نیما جاویدی، شبی که ماه کامل شد نرگس آبیار، تختی بهرام توکلی و سال دوم دانشگاه من از رسول صدرعاملی نه تنها صندلی‌های سینما میرزا کوچک را مملو ساخت بلکه بسیاری از مخاطبان را پشت درهای بسته نگاه داشت.

روی دیگر جذابیت این دوره از همزمانی فیلم فجر در گیلان اکران فیلم‌هایی چون بنفشه آفریقایی و ناگهان درخت بود که اقلیم رویاگون این سرزمین را تصویر می‌کرد؛ سکوت سینمای آکنده از جمعیت با شنیدن نام رشت در فیلم و نمایان شدن تصاویر میدان چندصد ساله شهرداری رشت با آن معماری ویژه و دیگر گیرایی‌های گیلان به تشویق‌های پیاپی شکسته می‌شد؛ بطوری‌که در اکران بخشی از فیلم ناگهان درخت به کارگردانی صفی یزدانیان، زمانی که پیمان معادی رشت را به‌عنوان یکی از عوامل دلچسب برای 'زنده بودن' تکرار می‌کند جمعیت غلیان می‌کند و تشویق‌ها ممتد می‌شود.

شاید دیالوگی از فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما که می‌گوید: اگر نیت یک‌ساله دارید برنج بکارید، اگر نیت 10ساله دارید، درخت غرس کنید و اگر نیت صدساله دارید آدم تربیت کن؛ سینماتوگراف آدم تربیت می‌کند و یا دو جمله کوتاه با امضای فاسبیندر کارگردان آلمانی در پوستر فیلم 'نسل سوم' در کنار تصویری از یک دلقک مسلسل به دست با این عنوان 'من بمب نمی‌اندازم، من فیلم می‌سازم' نشانگر اهمیت و جایگاه سینما باشد که می‌بایست آن را قدر دانست.

 

جمعیت از نیمه‌های پیاده راه فرهنگی رشت قابل رؤیت است و وقتی خیس از باران در نوبت 20 وارد سینما میرزا کوچک می‌شویم جمعیت به‌قدری زیاد است که عبور دشوار می‌شود و قدری فعالیت خبری دشوار؛ هیچکس را یارای مصاحبه نیست و ظاهر امر نشان از سراسیمگی متولیان برگزاری همزمانی فجر دارد بطوری‌که قاسم مصفا مدیر روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان مدام در میان جمعیت در حال عذرخواهی از جاماندگان است و تکرار می‌کند انتطار این حجم از استقبال نمی‌رفت.

گلاره دانش‌آموز کلاس هفتم است و در حال سلفی گرفتن با پوستر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است و با مادرش فیلم‌ها را مرور می‌کنند و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بی آنکه از هویت آگاه باشد می‌گوید: 'این روزها عاشق پیاده راه فرهنگی رشت هستم' و با اشتیاق می‌پرسد، فیلم کاتی و ستاره رضا مجلسی هم عالی بود، می‌دانید کارگردانش گیلانی‌است و همه‌اش در گیلان ساخته شده؟

در هیاهوی اکران و در آستانه برگزاری همزمانی فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در گیلان و حسرت تولید آثار فاخر در حوزه کودک و نوجوان، فضای رسانه‌ای گیلان با تصویری از موجودی فضایی به نام کاتی نیز داغ شد که گویا خبر خوشی در ژانر سینمایی کودک و نوجوان استان و شاید در امتدادش برای سینمای کشور باشد.

تاکنون گرمای سخنی راجع به فیلم و سینما از نسل نو تا به این حد شگفت‌زده‌ام نکرده بود؛ مادرش دانش‌آموخته ادبیات فارسی است اما نظراتش به یک کارشناس فیلم نزدیک‌تر بود؛ از جمعیت شگفت‌زده بود و می‌گفت خوشحالم که فشار زندگی از اشتیاق مردمم به فرهنگ و هنر نکاسته است.

 

کارگردان فیلم سینمایی در حال اکران کاتی و ستاره نیز در حاشیه اکران فیلم بنفشه آفریقایی به کارگردانی مونا زند حقیقی و بازی درخشان فاطمه معتمد آریا و سعید آقاخانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می‌گوید: چون به‌طور مستقیم با فرآیند کار تولید فیلم برای کودک و نوجوان در ارتباط بودم، معتقدم فعالیت در این حوزه مشکلات و مزایای خود را دارد اما متأسفانه فرآیند اکران، هزار توی پیچیده‌ای است.

رضا مجلسی که فیلمش با ساختار زنده - انیمیشن ساخته شده ادامه می‌دهد: فعالان سینمایی کمتر سراغ تهیه فیلم در ژانر کودک و نوجوان می‌روند به این سبب که سینماداران بر این نظرند که این ژانر مخاطب ندارد و تنها فیلم‌های پرستاره را برمی‌گزینند اما خوشبختانه این فیلم طی دو هفته اکران در رشت با استقبال بیش از 10 هزار نفری روبه‌رو شده و شرایط اکران کشوری آن با حمایت مسئولان فرهنگ ارشاد اسلامی گیلان در حال مهیا شدن است.

وی اکران رایگان فیلم‌های طرح «سیمرغ و پروانه‌ها» در همزمانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در استان را تلاشی نیک در راستای پربار شدن سینمای کودک و نوجوان توصیف کرد.

 

سید امیر مصباح معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان پای ثابت همه نوبت‌های اکران فجر است و استقبال مردم از این جشنواره را موجب شگفتی می‌داند و می‌گوید: شاید در استان‌های دیگر متولیان فرهنگی دغدغه جذب مخاطب داشته باشند، اما در گیلان بیشتر نگرانیم که آیا می‌توان در شأن این استقبال ظاهر شد تا برآورنده رضایت مردمان سرزمینمان باشیم؟

وی، دوربین و سینما را جادوی هنر می‌خواند و آن را ابزاری توانمند در دست هنرمندانی می‌داند که می‌کوشند به نگریستن، معنایی تازه ببخشند و از این روی این حضور و استقبال گرم فرصتی است تا قدر دانسته شود و در برابرش سر تعظیم فرو آورد.

وی می گوید: برخی از نارضایتی‌ها به دلیل تعداد محدود فیلم‌هاست و حضور نداشتن تعدادی از فیلم‌های مطرح شده که متأسفانه استان هیچ دخل و تصرفی در این موضوع ندارد.

مصباح معتقد است: دیدن زیبایی‌ها و خوبی‌ها مهم است؛ بهتر است جزو آنانی باشیم که زیبایی منظره را می‌بینند نه تیرگی پنجره را و از این حجم از استقبال مردمان این سرزمین نسبت به فرهنگ و هنر لذت ببریم.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز استقبال از همزمانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در گیلان را کم‌نظیر توصیف می‌کند و می‌گوید: باید این استقبال را قدر دانست و فرهنگ سینمای اندیشه محور را به نمایش گذاشت و فرهنگ اکران را ارتقا بخشید تا لبخندی هرچند محو اما همیشگی را بر هیبت رعنای سینما نظاره‌گر باشیم.

فیروز فاضلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا همزمانی جشنواره فجر در استان‌های کشور را موجب پویایی هنر سینما و جامعه می‌داند و ادامه می‌دهد: بر اساس رایزنی‌های انجام شده با ستاد مرکزی برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، تعداد فیلم‌های جشنواره سی و هفتم برای اکران در گیلان از 12 به 15 فیلم رسیده و امیدواریم تا پایان اکران بتوانیم با اندیشیدن تدابیری شرمنده این استقبال و حضور مردم نباشیم.

وی ادامه می‌دهد: اگرچه چهره سینماهای استان با افزایش مخاطب نسبت به سال‌های گذشته دگرگون گشته و رقم مخاطبان افزایش یافته، اما رونق پایدار نیاز به آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی دارد.

 

اگرچه دیر هنگامی است که واژه سینما کمتر به طعم گیلاس است و مخاطبان، خانه دوست را کمتر به خاطر می‌آورند اما هنوز سینمای کشور مفتخر به داشتن چهره‌های جهانی چون اصغر فرهادی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی و... است که روایت‌هایی نو می‌آفرینند تا سینمای جهان را به وجد و تحسین وا دارد.

انسان محکوم به تحول است و امیدواریم این تحول سینماهای بی اکران گیلان و تجهیز و مرمت سینماهای کهن را دچار شود.

به گزارش ایرنا، سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه سه‌شنبه 9 بهمن در پردیس تئاتر تهران آغاز به کار کرد.

در این دوره از جشنواره به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده، 22 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ)، سه اثر در بخش پویانمایی، 10 فیلم در بخش نگاه نو، هفت فیلم کوتاه و پنج مستند رقابت می‌کنند.

نمایش عمومی فیلم‌ها در پردیس سینمایی ملت تهران و 56 سالن سینما در مراکز استان‌ها تا 22 بهمن‌ماه به استثنای روزهای 19 و 20 بهمن‌ماه - همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) - ادامه می‌یابد.

سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، 22 بهمن‌ماه در برج میلاد تهران به کار خود پایان می‌دهد.

همزمانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در گیلان نیز با 15 فیلم از جشنواره سی و هفتم فجر به ‌همراه پنج فیلم کودک و نوجوان از 12 تا 22 بهمن‌ماه جاری در سینما میرزاکوچک رشت اکران می‌شود.

۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۳۷
گزارش: مرضیه ضامن - خبرگزاری ایرنا |
تعداد بازدید : ۴۳۴

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید