پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

میراث دار موسیقی محلی سیاهکل رخ در خاک کشید

میراث دار موسیقی محلی سیاهکل رخ در خاک کشید
استاد گیلان خان خوش نواز از نادره های نقاره نوازی گیل و دیلم، شانزدهم بهمن ماه جاری در سیاهکل دارفانی را وادع گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیاهکل، گیلان خان خوشنواز نقاره نوازو  پیشکسوت موسیقی محلی گیل و دیلم ، سه شنبه شب شانزدهم بهمن ماه  در سن ٩٥ سالگی جهان فانی را وادع گفت.

سیدرضا حسینی رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان سیاهکل ضمن تسلیت به جامعه هنری گیلان در فقدان این هنرمند بی ادعای موسیقی محلی گفت: گیلان خان خوشنواز به روایت یکی دوستداران ایشان و پژوهش گر و نوازنده موسیقی مقامی استاد صفر رمضانی،  تنها نوازنده ی گیلانی بود که ریتم و ایقاعات موسیقی گیلان را به صورت سینه به سینه فراگرفته بود و بر خلاف بسیاری که صرفا دو ریتم "شتی"و" قاسم آبادی" را می دانند وی ده ها ریتم بصورت جمله بندی های ویژه و مرتبط با موضوع موسیقی گیلانی را بلد بود و می نواخت.

وی ضمن اشاره به تاثیر شناسایی این هنرمند  به جامعه هنری توسط  پژوهش های استاد محمد رضا درویشی و همچنین استاد حسین حمیدی افزود: استاد گیلان خان خوشنواز اولین بار در پژوهش های این اساتید و با اجراهایی درخشان درنوار کاست های "گیله لو" و" می گیلان" زنده یاد" پوررضا" به گونه ای شایسته معرفی گردید و در بسیاری از جشنواره های موسیقایی کشور به هنرنمایی پرداخت.

گیلان خان  بیشتر خود را نوازنده ی ویولون می دانست و بنا به همین پیشینه و علقه او بود که  استاد محمدرضا درویشی سفارش کمانچه ای به طرح کمانچه های شش سیم موجود در گیلان را به « آشیق ایمران » نوازنده و سازگر مطرح کشور داد و در طی این سال ها تنها همدم شبانه روزی گیلان خان خصوصا پس از مرگ همسرش این ساز بود.

وی ضمن اشاره به همکاری نزدیک و دائمی این هنرمند فقید با استاد حسینعلی مشکین لیش نوازنده چیره دست سرنای گیلانی افزود: گیلانخان میراث دار موسیقی،ریتم و صنعت سازگری کهن گیلان نیز بود وبه شیوه های کهن کار دبّاغی و پوست کشیدن نقاره ها را انجام می داد.

هنرمند فقید گیلان خان خوشنواز ساکن روستای «بیدرون» منطقه سیاهکل بود.

۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۳۴