سازهای فجر در گیلان به نفع موسیقی بومی کوک می‌شوند

سازهای فجر در گیلان به نفع موسیقی بومی کوک می‌شوند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اعلام کرد: سازهای سی و چهارمین جشنواره بین‌‌لمللی موسیقی فجر به‌طور همزمان با پایتخت، در استان به نفع موسیقی بومی کوک می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، روز چهارشنبه (24 بهمن 97) در نشستی خبری به‌منظور رونمایی از پوستر همزمانی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در گیلان، با تأکید بر این موضوع که مدیریت هنری در استان به صاحبان آن سپرده شده و ما متولی هستیم نه متصدی، اظهار داشت: موسیقی گیلان مرهون موسیقی بومی و کارنواهای پیشینیان است که همچنان سینه به سینه از مادربزرگان این سرزمین به یادگار مانده و امروز این کارنواها با صدای سازها کوک می‌شوند و دل می‌نوازند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در بخشی از سخنان متفاوت خویش، خبرنگاران را به قطعه‌ای از موسیقی فولکلور گیلان میهمان کرد که یادگار کودکانه‌های وی بود و اضافه کرد: امروز این قطعه از موسیقی که دلنواز کودکانه‌های ما از زبان مادربزرگ بود، به بخشی از موسیقی نهضت جنگل بدل گشته و جنبه ملی و فراملی پیدا کرده است.

 

وی با تأکید بر پاسداشت کارنواها و موسیقی نواحی بیان کرد: جشنواره یادشده همزمان با ١٥ استان کشور از چهارم اسفندماه در گیلان برگزار می‌شود و مخاطبان هنر موسیقی می‌توانند از برنامه‌های طرح‌ریزی شده طی هفت روز، در مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا(ص) بهره ببرند.

فاضلی اظهار داشت: جشنواره یادشده به کوشش انجمن موسیقی استان در بخش‌های موسیقی سنتی، نواحی، ردیف دستگاهی و بازسازی ترانه‌های قدیمی گیلان برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ادامه داد: چهار گروه از سی و چهارمین جشنواره موسیقی بین‌المللی فجر، میزبان همزمانی برگزاری جشنواره یادشده خواهد بود که دو گروه از آنان را گروه‌های موسیقی نواحی استان تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: همچنین برای برنامه همزمانی یادشده، سخنرانی‌های تخصصی پژوهشی در حوزه موسیقی کلاسیک، نواحی و موسیقی‌شناسی بومی برنامه‌ریزی شده است.

 

علی احمدی‌فر، مسئول انجمن موسیقی گیلان نیز در این نشست با تأکید بر پیشینه غنی گیلان در راستای فرهنگ و هنر بیان کرد: همزمانی سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر یک مهمانی هنری است و هیچ گروه موسیقی خارج از این فضا نیست.

وی اظهار داشت: تلاش شده در این میهمانی، همه سلیقه‌های موسیقیایی مجال اجرا داشته باشند.

 

همزمانی سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در گیلان از چهارم تا دهم اسفندماه در مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت میزبان مخاطبان و علاقه‌مندان به هنر موسیقی است.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، همزمان با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اهداف و ماموریت‌های مشخص‌شده در آئین‌نامه برگزاری جشنواره و شناسایی، ظرفیت‌سازی و حمایت از فعالیت‌های خلاقانه هنرمندان و گروه‌های موسیقی سراسر کشور با اولویت معیارهای هنری هر شاخه از موسیقی تهیه و تنظیم شده است.

۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۰۱
تعداد بازدید : ۳۶۸

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید