غوغای سازها در گیلان

غوغای سازها در گیلان
عطش سینماهای استان گیلان با اکران همزمانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در ازدحام مخاطب فرو نشست و اینک هم آوا با هوای نوروز، جای خود را به غوغای سازهای همزمانی سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر سپرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، چند سالی است که تکرار پر بسامد شعر و موسیقی و تئاتر در گیلان به گونه ای است که وقت برای فرهنگ دوستان در سکوت نمی گذرد و امروز نیز پس از کوک و ناکوک کنسرتهای مداوم، همزمانی سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با 15 گروه موسیقی هیاهویی در میان مخاطبان این شاخه هنری افکنده است.

اگر چه برآیند کلام حضور یافتگان در کنسرت های گیلان در گپ و گفت با خبرنگار ایرنا، لحظه ای رهایی و فراموشی از روزمرگی و فشار زندگی است اما با همه احوال جریان برپایی کنسرت در سبکهای متعدد را بهتر از نبودنش می دانند و آن را امتیازی نسبت به سایر استانها تلقی می کنند.

در جریان برپایی خوش و ناخوش هر اتفاق هنری می توان گاه رگه های جذابی را جست که یکی از رگه های جذاب برپایی نخستین همزمانی جشنواره موسیقی فجر در گیلان بروز عجین شدن جامعه پزشکی با موسیقی است.

حسام صابر یکی از دانشجویان رشته پزشکی است که در حوزه موسیقی فعال است و یکی از مخاطبان نخستین اجراها در کنسرتهای همزمانی یاد شده است که در گفت و گو با ایرنا می گوید: برپایی انواع کنسرتها در گیلان موجب خرسندی است اما نباید کیفیت فدای کمیت شود و یکی از دلایل حضور من برای به تماشا نشستن کنسرتهای این همزمانی، تجربه هنر فاخر است؛ امید که میسر شود.

وی ادامه می دهد: می بایستی دقت شود! برخی کنسرتها با برجسته سازی نام استادان فاخر هنر موسیقی برگزار می شود که اگرچه کاور (خلاقیت در بازخوانی آثار) است اما مخاطبان به حرمت نام این زنده یادان در کنسرتها حضور می یابند پس می بایست دقتی صورت گیرد تا حرمت آثار فاخر این استادان در اجراها حفظ شود.

خوشبختانه در میان آبهای طغیانی این زندگی چند جزیره کوچک هست که بتوان بدان پناه برد؛ کتابهای زیبا، شعر و موسیقی... .

 

اما جلیل شعاع فوق تخصص جراحی گوارش، موسیقی را از کودکی فراگرفته و دوره های پراکنده موسیقی را گذرانده است؛ آلبوم این هنرمند در نظرسنجی مجله فرهنگی اورسی و مجله موسیقی کادانس جزو 13 آلبوم برگزیده سال انتخاب شد و مبنای این نظر سنجی، آلبومهای انتشار یافته در بازه یک ساله بودند که وجه مشترک آنها مولفه های ایرانی بود.

جلیل شعاع امروز با گروه جلیل کو؟ در همزمانی جشنواره موسیقی فجر گیلان همراه با گروهش هویت و نشانه‌های شهر زادگاهش را به تصویر می‌کشد؛ بوی نم باران و خیابان های پر ازدحام شهری که کوچه‌ها و پیاده روهایش میزبان عابران شب زنده داری است که تا سپیده سحر با صدای قدم‌هایشان موسیقی خاطراتشان را زمزمه می کنند.

شعاع در حاشیه تمرین اجرا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید: اگرچه حال روانی و اقتصادی جامعه خوب نیست و برپایی جشنواره ها کارکرد چندانی نخواهند داشت اما این روند بی تاثیر هم نیست و بروز اتفاقاتی اینچنین بهتر از نبودن آن است.

وی با تاکید بر اینکه با موسیقی بر خشونت تخصص جراحی اش به تعادل رسیده و بیشتر آهنگهایش را در بیمارستان می نویسد، اظهار داشت: من اگر پنج سال پیش آهنگ را به حس خوش می نوشتم امروز به سبب بروز حال ناخوش جامعه، آهنگهایم را رنگ افسردگی می نویسم.

شعاع تاکید می کند: همین که اتفاقاتی چون برپایی کنسرتها و جشنواره هایی چنین، لحظه هایی هرچند کم ولی به رنگی خوش برای مردم جامعه رقم بزند حس خوبی است و فعالان عرصه موسیقی در قبال بروز این حس خوب با ارائه کارهای فاخر مسئول هستند.

آهنگ‌های جلیل شعاع در سبک پاپ قرار دارند؛ اما آثار او تحت تاثیر موسیقی جاز و راک نیز هستند و در عین حال همه قطعات، به لهجه گیلکی و تأثیر گرفته از موسیقی گیلان هستند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اعلام کرد: سازهای سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به طور همزمان با پایتخت، در استان به نفع موسیقی بومی کوک شده و موسیقی گیلان مرهون موسیقی بومی و کارنوایی پیشینیان است که همچنان سینه به سینه از مادربزرگان این سرزمین به یادگار مانده و امروز این کارنواها با صدای سازها کوک می شوند و دل می نوازند.

فیروز فاضلی اظهار داشت: 15 گروه موسیقی در 16 نوبت از چهارم تا دهم اسفندماه جاری در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا(ص) رشت میزبان علاقه مندان به هنر موسیقی هستند.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به برپایی 300 کنسرت از ابتدای امسال تا کنون اشاره کرد و افزود: این کنسرتها در قالب کنسرتهای صحنه‌ای اعم از پاپ و سنتی با استقبال بیش از ١٤٠ هزار مخاطب رو به رو بوده است.

 

دونوازی کمانچه و دودوک به سرپرستی حسام اینانلو و رضا عسگرزاده، ارکستر ما به سرپرستی مهرداد فقیری، دورگ به سرپرستی بهرام کریمی و امیر عاشورپور، گروه موسیقی نواحی گیل و دیلم به سرپرستی محمدرضا شاه نوری، جلیل به سرپرستی جلیل شعاع و ماخولا تا پایان ششم اسفندماه اجرای برنامه خواهند داشت.

روشنا به سرپرستی مظفر شفیعی، فسانه به سرپرستی محمدعلی خودشناس و محمدصالح غلامی دیلمی، مونهد به سرپرستی مسعود دلجو، رسیتال ویولن و گیتار به سرپرستی نوید شعبانزاده و الهه اسماعیلی فر، نهفت به سرپرستی حمید دلیری و رامین متبسم، نواحی آوای مهر به سرپرستی محمد آفریدون و ارکستر فیلارمونیک گیلان به سرپرستی کیوان حبیب زاده و پدرام فریوسفی تا دهم اسفندماه اجرای برنامه دارند.

جشنواره یادشده همزمان با ١٥ استان کشور از چهارم اسفندماه در گیلان برگزار شده و مخاطبان هنر موسیقی می‌توانند از برنامه‌های طرح‌ریزی شده طی هفت روز، در مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت بهره ببرند.

جشنواره همزمانی موسیقی فجر به کوشش انجمن موسیقی استان در بخش‌های موسیقی سنتی، نواحی، ردیف دستگاهی و بازسازی ترانه‌های قدیمی گیلان در حال برگزاری است.

 

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، همزمان با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اهداف و ماموریت‌های مشخص‌شده در آئین‌نامه برگزاری جشنواره و شناسایی، ظرفیت‌سازی و حمایت از فعالیت‌های خلاقانه هنرمندان و گروه‌های موسیقی سراسر کشور با اولویت معیارهای هنری هر شاخه از موسیقی تهیه و تنظیم شده است.

می گویند نمی توان برگشت و آغاز خوبی داشت اما می توان شروع کرد و پایان خوبی داشت؛ این روزها تکرار پربسامد فیلم، شعر، موسیقی، تئاتر و... در گیلان به گونه ای است که وقت برای فرهنگ دوستان و هنردوستان این سرزمین در سکوت نمی گذرد... .

۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۳۰
گزارش: مرضیه ضامن - خبرگزاری ایرنا |
تعداد بازدید : ۲۷۰

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید