پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

نقشه 3ساله حرکت فرهنگی هنری گیلان سال آینده ترسیم می‌شود

نقشه 3ساله حرکت فرهنگی هنری گیلان سال آینده ترسیم می‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه نقشه سه ساله حرکت فرهنگی و هنری هر استان در سفر به آن استان، تصریح کرد: این نقشه برای گیلان در اوایل سال 98 ترسیم خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، سیدعباس صالحی، روز گذشته در جلسه شورای اداری شهرستان آستانه اشرفیه، اظهار کرد: توفیقی است که در گیلان و شهرستان آستانه اشرفیه هستم زیرا ما ايرانی‌ها وامدار گیلان هستیم؛ گیلانی‌ها تفکر علوی و محبت اهل‌بیت(ع) را در این منطقه مستقر کردند و این فضا در کشور بسط یافت.

وی با اشاره به سابقه فرهنگی گیلان، افزود: مقاومت گیلان در مقابل جریان خارجی که استقلال کشور را مورد تعرض قرار داده بود در قالب جنبش جنگل و نهضت میرزا کوچک مثال زدنی است. تقدیم هشت هزار شهید از این خطه نیز گوشه‌ای دیگر از وامداری جامعه ایرانی به گیلان است.

گام‌های قابل توجهی در طول چهل سال انقلاب برداشته شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ایران معطر به عطر رضوی است، تصریح کرد: این عطر گیلان و شهرستان آستانه اشرفیه را جذاب کرده است که امیدوارم سفر رئیس جمهور به این استان آورده‌های خوبی داشته باشد.

صالحی با اشاره به مسیر طی شده انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته، گفت: گام‌های قابل توجهی برداشته شده اما تا رسیدن به قله راه زیادی داریم و لذا باید تعادل بین راه رفته و راه پیش رو را حفظ کنیم و در حوزه‌های مختلف نه از امید ما کاسته شود و نه از حرکت بایستیم.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب در عرصه‌های آموزش، تحقیقات و تحصیلات تکمیلی، تصریح کرد: قبل از انقلاب نیمی از جامعه ایرانی از سواد خواندن و نوشتن بی‌بهره بودند اما اکنون از هر یکصد هزار نفر، پنج هزار نفر دانشجو هستند و امکان گسترش تحصیلات با شتاب فراوان وجود دارد. البته کشورهای منطقه با وجود شرایط مشابه چنین توسعه‌ای نداشتند.

هیچ موضوعی نباید وحدت ما را تحت تاثیر قرار دهد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه عدالت اجتماعی و آموزشی بر اساس آمایش‌های اقلیمی و جنسیتی و مذهبی وجود دارد، عنوان کرد: امروز 24 دانشگاه ما جزء پانصد دانشگاه برتر دنیاست که رشد علم و فناوری کشور را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب در عرصه‌های فرهنگی و هنری، متذکر شد: ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی حوزه فرهنگ بعد از انقلاب قابل مقایسه با زمان پهلوی نیست، اما با توجه به شرایط فعلی بیش از پیش به وحدت و انسجام نیاز داریم و همین وحدت و انسجام انقلاب را از گردنه‌های حساس عبور داده است لذا هیچ موضوعی نباید وحدت ما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

سرمایه اجتماعی نظام ما توطئه‌ها را خنثی می‌کند

صالحی ادامه داد: دشمنان تصور می‌کردند سال 98 یک سال پر خطر و پر آشوب برای نظام خواهد بود اما آنچه رخ داد فرسنگ‌ها با تصورات و تخیلات دشمنان فاصله داشت. دشمنان می‌خواستند با فشارها و هجمه‌های سیاسی و اقتصادی دولت و ملت را زمین‌گیر کنند اما 22 بهمن امسال و استقبال مردم گیلان از رئیس جمهور نشان می‌دهد که سرمایه اجتماعی نظام آنچنان قدرتمند است که توطئه‌ها را خنثی می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اگر کنار هم باشیم از فتنه‌های 98 و 99 می‌گذریم و گام دوم انقلاب را در چشم‌انداز درخشان 1400 بر می‌داریم، گفت: باید توجه داشته باشیم که منابع پیش روی ما محدود است و دولت تحت فشار قرار دارد لذا مدیریت منابع و مدیریت مصرف منابع برای دولت و مردم اهمیت دارد. در چنین فضای بودجه‌ای نباید بی‌گدار به آب بزنیم و نیازمند اولویت‌بندی برنامه‌ها هستیم.

فاصله داشته‌ها و نداشته‌های خودمان را مشخص کنیم

صالحی، جنگ کنونی را جنگ اقتصادی و روانی دانست و عنوان کرد: در شرایط باز قرار نداریم اما همانگونه که سال 97 را به اینجا رساندیم، سال‌های پیش‌رو را نیز سربلند خواهیم بود و تصورات دشمنان را باطل می‌کنیم؛ به‌شرطی که شرایط جنگی را درک کنیم. دشمنان روز به روز دشمنی خود را آشکارتر می‌کنند و به‌صراحت اعلام می‌دارند دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند لذا همه توان خودشان را به کار گرفته‌اند. اجلاس ورشو نیز که از ناحیه آمریکا برگزار شد، در راستای همین جنگ اقتصادی و روانی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید فاصله داشته‌ها و نداشته‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیرساختی خودمان را مشخص کنیم، یادآور شد: باید همه شرایط را با فضای جنگ همراه کنیم و مدیریت مطالبات داشته باشیم.

وی با اشاره به اعتبارات دیده شده برای گیلان در جریان سفر رئیس جمهور، خاطرنشان کرد: آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن رشت - آستارا یکی از اقدامات مهم دولت خواهد بود و دکتر روحانی بسیار پیگیر است.

اعتبار یک و نیم میلیارد ریالی برای مجتمع فرهنگی هنری آستانه اشرفیه

صالحی با بیان اینکه تاکنون به 12 استان سفر کردم و در جریان هر سفر تفاهم‌نامه نقشه سه ساله حرکت فرهنگی و هنری آن استان به امضا رسیده است، تصریح کرد: در قالب این نقشه که سال 98 برای گیلان ترسیم خواهد شد فرهنگستان دکتر معین دیده می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پیش نیاز تأسیس بنیاد دکتر معین، راه‌اندازی مؤسسه فرهنگی و هنری چندمنظوره دکتر معین با حمایت این وزارتخانه است؛ چرا که اعتبارات محدود است و بی‌تردید ترکیب اعتبار ملی و اعتبار استانی آورده خوبی برای استان خواهد داشت. همچنین اعتبار یک میلیارد و پانصد میلیون ریالی برای تعمیر و تجهیز مجتمع فرهنگی و هنری آستانه اشرفیه نیز مد نظر قرار دارد.

 

بر اساس این گزارش، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بعد از ظهر چهارشنبه (15 اسفند 97) در حاشیه سفر استانی رئیس جمهور به گیلان در شهرستان آستانه اشرفیه حضور یافت. زیارت بارگاه مقدس سیدجلال‌الدین اشرف - برادر امام رضا(ع)، حضور در مزار شهدای آستانه اشرفیه، آرامگاه دکتر محمد معین – مؤلف فرهنگ معین – و شرکت در جلسه شورای اداری این شهرستان از برنامه‌های سفر سید عباس صالحی به آستانه اشرفیه بود.

گزارش تصویری سفر

۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۳۲