پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

تالار مرکزی رشت با اعتبار بالغ بر 700 میلیارد ریال افتتاح شد

تالار مرکزی رشت با اعتبار بالغ بر 700 میلیارد ریال افتتاح شد
پروژه ملی تالار مرکزی شهر رشت با اعتبار بالغ بر 700 میلیارد ریال، به دستور رئیس جمهور و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، در راستای سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان گیلان، مجتمع فرهنگی و هنری تالار مرکزی شهر رشت، شامگاه چهارشنبه (15 اسفند 97) با دستور رئیس جمهور و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

تالار مرکزی رشت جاذبه‌ای برای گردشگران است

رئیس‌جمهور در حاشیه افتتاح ویدئو کنفرانسی پروژه ملی تالار مرکزی رشت اظهار کرد: افتتاح تالار مرکزی رشت برای همه ما ازجمله مردم رشت خوشحال کننده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه در راستای افتتاح این پروژه هنرمندان فضا و فرصت لازم را برای نمایش هنرهای خود پیدا می‌کنند افزود: این پروژه علاوه بر اینکه به لحاظ معنوی می‌تواند مؤثر باشد می‌تواند به جاذبه‌ای برای گردشگران تبدیل شود.


تالار مرکزی رشت در کشور بی‌نظیر است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با بیان اینکه مردم گیلان دارای ظرفیت بالایی در حوزه فرهنگ و هنر هستند، اظهار کرد: گیلان سابقه طولانی در حوزه فرهنگی دارد که باید به آن توجه و به ارتقای آن کمک کرد.

سیدعباس صالحی ادامه داد: تالار مرکزی رشت آرزوی دیرینه مردم گیلان بود که با افتتاح آن هدیه بسیار خوبی به مردم این منطقه داده شد و این مجتمع جهش و نقطه عطف جدیدی در فرهنگ و هنر گیلان پدید خواهد آورد.

وی با بیان اینکه این مجتمع برای هنرهای نمایشی و موسیقی دارای سالن‌های متعددی است، گفت: این تالار در فضایی با مساحت 19 هزار مترمربع و زیربنای 15 هزار مترمربع ساخته شده و دارای ظرفیت 463 نفر در سالن تئاتر تخصصی، 66 نفر در سالن تمرین تئاتر، 800 نفر سالن تخصصی موسیقی و 116 نفر در سالن موسیقی سنتی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اذعان بر اینکه سالن‌های این تالار در کشور بی‌نظیر است، تصریح کرد: سالن‌های موسیقی و نمایشی این مجتمع فرهنگی و هنری دارای ویژگی‌های خاص از نظر نور و صدا بوده که در نوع خود اگر نگوییم در کشور بی‌نظیر است قطعاً کم‌نظیر است.

صالحی، لازمه ارتقای هنر در کشور را برگزاری کلاس‌های آموزشی دانست و افزود: کاربری دیگر تالار مرکزی رشت فضای فرهنگی و آموزشی است که از مسؤولان استان گیلان می‌خواهم به آن ‌توجه کنند.

وی درباره سایر کاربردهای فرهنگی و هنری این مجتمع ادامه داد: تالار مرکزی رشت دارای کتابخانه تخصصی، نگارخانه، سالن پلاتو، مرکز اسناد، سایت رایانه، استودیو ضبط صدا، فضای نمایشگاهی، اداری و مکانی مناسب جهت فعالیت انجمن‌ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه جامعه نیازمند نشاط است، تصریح کرد: فضای بیرونی تالار مرکزی رشت چیزی حدود 13 هزار مترمربع است که می‌توان با استفاده از این فضا به اجرای نمایش خیابانی و افزایش شور و نشاط در جامعه کمک کرد.

 

ساخت تالار مرکزی رشت به عنوان یکی از زیرساخت‌های فرهنگی و با هدف ارائه بستر مناسب برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری از سال 1386 آغاز شد و تا سال 92 پیشرفت این پروژه 63 درصد بوده است که پس از کش و قوس بسیار در چله انقلاب با حضور رئیس جمهور و هیئت دولت در گیلان افتتاح شد.

گزارش تصویری مرتبط

۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ۰۲:۵۸