پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

ساماندهی اجرای موسیقی زنده در سفره خانه های سنتی شهرستان لنگرود

ساماندهی اجرای موسیقی زنده در سفره خانه های سنتی شهرستان لنگرود
جلسه ی ساماندهی اجرای موسیقی زنده در سفره خانه های سنتی در آستانه فرا رسیدن نوروز به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود با همکاری اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری ، اداره نظارت بر اماکن عمومی و اتاق اصناف صبح روز یکشنبه ١٩ اسفندماه جاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود، سهراب مقدسی طی گفتگویی اعلام داشت : از آنجا که آیین نامه ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص اجرای موسیقی زنده فقط منوط به اجرای موسیقی در سفره خانه های سنتی دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی است ، صدور مجوز برای سایر واحد های صنفی این چنینی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، منوط به ایجاد یک سازوکار بین سازمان میراث فرهنگی و اتحادیه ی اصناف در خصوص چگونگی صدور مجوز است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد : مالکان و مدیران سفره خانه های سنتی و اماکن این چنینی باید خود را موظف به رعایت چارچوب های قانونی و مورد تایید دانسته و در مقابل نیز دستگاه های مجری باید هرچه سریعتر هم مشکلات این حوزه را برطرف کنند و هم زمینه ی فعالیت قانونی این مراکز را فراهم نمایند.

مقدسی تصریح کرد : آنچه لازمه ی بهبود این وضعیت است نگاه نظارتی در کنار صدور مجوز های قانونی است که می تواند ضمن ارائه ی محتوا به هنرمندانی که مبادرت به اجرای موسیقی زنده در سفره خانه ها و سایر مراکز می کنند ، ناهنجاری های موجود را کاهش دهد.

وی با اشاره به اینکه ملاک صدور مجوز اجرای موسیقی زنده از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، تاییدیه ی سازمان میراث فرهنگی و اداره نظارت بر اماکن عمومی است ، افزود : اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برابر با آیین نامه های قانونی داخلی ، نسبت به صدور مجوز برای سفره خانه های دارای مجوز سازمان میراث فرهنگی اقدام نموده و سایر اماکنی که از اتحادیه ی اصناف مجوز فعالیت دارند ، هیچگونه مجوزی از این اداره مبنی بر اجرای موسیقی زنده دریافت نکرده اند.

مقدسی همچنین تصریح کرد : سفره خانه یک ظرفیت فرهنگی و هنری است که در اثر عملکرد های اشتباه ، به یک تهدید تبدیل شده و ضروری است در صورت کمبود و یا نبود بند های قانونی در این خصوص ، سریعا قوانین لازم در این حوزه تدوین گردد.

لزوم داشتن پروانه صنفی ، اجرای موسیقی از نوع سنتی ، عدم سلیقه ای بودن برخورد با افراد خاطی ، مدیریت حوزه موسیقی سفره خانه ها توسط ادارات همکار ، معرفی گروه مجری موسیقی در واحدهای متقاضی به اماکن جهت تأیید صلاحیت و ... اهم مواردی بود که از سوی مدعوین مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۰۸