پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

نشست انجمن مفاخر با موضوع سکه های ضرب و ضرابخانه های گیلان برگزار شد

نشست انجمن مفاخر با موضوع سکه های ضرب و ضرابخانه های گیلان برگزار شد
نشست انجمن مفاخر با موضوع سکه های ضرب و ضرابخانه های گیلان روز یکشنبه ١٩ اسفند با سخنرانی آقای حسن اکبری و با حضور فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت به نقل از گیل مهر، جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌هاي تخصصی انجمن مفاخر گیلان ، صبح روز یکشنبه ۱۹ اسفند ماه ٩٧ با مدیریت دکتر ابراهیم صفری در دفتر این انجمن در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء (ص) رشت برگزار شد .
صفری ضمن خیر مقدم به مدعوین ، به معرفی سخنران نشست و آثار پژوهشی وی پرداخت .
سپس حسن اکبری ، مجموعه‌دار و پژوهشگر گیلانی سخنان خود را با موضوع « سکه‌های ضرب گیلان و ضرابخانه های گیلان » عنوان نمود .

اکبری سخنان خود را به دو بخش تاریخچه‌ی سکه و‌ ضرب آن در ایران و‌ سکه ‌شناسی گیلان تقسیم‌ نموده و گفت : سکه‌ها به مثابه‌ی کتاب‌هایی تاریخی هستد که با تصاویرشان ، اطلاعات فراوانی چون : سال و ‌محل ضرب ، قلمرو و‌ بازه‌‌ی زمانی حکومت پادشان و‌ مانند آن را ارائه می‌دهند . وی با بیان این‌که ضرب سکه همواره برای پادشان نمادی از نشان دادن قدرت شان بود ، گفت : قبل از ضرب سکه ، مردم با تبادل پایاپای‌ و پس از آن با حلقه‌های مبادلاتی به تجارت می پرداختند .

این مجموعه‌دار در ادامه گفت : داریوش اول ، اولین سکه‌ی طلا و نقره را ضرب و به دلیل گسترش قلمرو حکومت هخامنشی ، به ساتراپی‌ها ( استان‌های دوردست ) نیز اجازه ضرب سکه را صادر نمود . سکه‌های ساتراپی به دلیل وجود هنر یونانی دارای زیبایی و ظرافت بیشتری بود ، پس از فروپاشی هخامنشیان ، اسکندر با استفاده از هنر یونانی ، سکه‌های خود را در ایران ضرب کرده و پس از مرگ او ، ایران سولوکوس رسید و‌ سکه‌های سلوکی زیباتربن سکه های جهان محسوب می‌شوند .

این پژوهشگر با اشاره به این که از سلوکیان تا اواخر اشکانی ، حکومت های محلی نیز اجازه ضرب سکه را داشتند افزود : با حمله‌ی اعراب ضرب سکه در ایران متوقف و‌ از همان سکه‌های با تصویر خسرو پرویز و علائم اسلامی استفاده می‌شد ، که به اصطلاح به آن عرب ‌ساسانی گفته می‌شود . اکبری در ادامه ضمن نشان دادن تصاویر سکه‌های دوره‌های مختلف به شرح‌ و توضیح پیرامون آن‌ها پرداخت و در بخش دوم سخنان خود گفت : در اواخر دوره‌ی ساسانی در گیلان و مازندران ، سکه های طبری به عنوان اولین سکه‌ها در گیلان رایج شد ، تا پیش از حمله‌ی مغول ، سکه‌ها شبیه سکه‌های اُموی و عباسی بوده و از تصاویر انسانی استفاده نمی‌شد ، این سکه‌ها با قالبی یکسان ، منقش به آیات قرآن و‌ اسامی با سال و ‌محل ضرب بودند .

اکبری ، سکه‌ی حکومت شیعه در هوسم در قرن چهارم را اولین سکه‌ی گیلان معرفی نموده و در ادامه گفت : ما از قرن ۳ و۴ تا مغول سکه‌ای از حکام محلی گیلان نیافته‌ایم و سکه های ضرب‌ شده در این دوره ، سکه‌های مهاجمین بوده ، که خود جای تعجب و پرسش است که به عنوان مثال ، حکومت بزرگ آل کیا در شرق گیلان با آن قدرت ، چرا به ضرب سکه نپرداخته‌اند ؟؟؟ وی اولین سکه‌ی ضرب شده در رشت را مربوط به دوره‌ی ابوسعید بهادرخان ، پسر الجایتو ، هشتمین ایلخان مغول در سال ۷۲۴ هجری معرفی نمود که کلمه رشت به خوبی روی آن دیده می‌شود .

این مجموعه‌دار در ادامه به ضرابخانه‌ی فومن در دوره‌ی ایلخانی ، ضرابخانه‌های رشت و لاهیجان در دوره‌ی تیموری و ضرابخانه‌های لشت‌نشاء و کوچصفهان در دوره‌ی صفویه اشاره و‌ پیرامون مشخصات آن‌ها صحبت نمود و همچنین سکه‌های مسی بدون تاریخ مربوط به دوره‌ی صفویه و‌ قاجار در رشت و لاهیجان را به جهت نقوش زیبای حیواناتی چون : اردک ، گوزن ، طاووس و فیل ، بی نظیر دانست . اکبری در انتها گفت : در زمان ناصرالدین شاه ، ماشین‌ آلات ضرب سکه وارد ایران شد و کم‌کم سکه‌های چکشی از رده خارج و سکه های ماشینی جای آن را گرفتند ، در این دوره اسکناس نیز به شکل حواله در شهرهای خاصی استفاده می‌شد . در پایان جلسه ، نیز اعضای انجمن و ‌مهمانان ، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

لازم به ذکر است در این جلسه  فیروز فاضلی ، مدیر کل اداره فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی گیلان ،  محمد حسن پور ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت ، کاظم فلاحی ، مسئول امور پژوهشی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و حسین ابراهیمیان ، معاونت فرهنگی اداره کل ، نیز حضور یافتند .  صفری ، مدیر انجمن مفاخر گیلان ضمن ارائه‌ی گزارش کارکرد سالانه‌ی این انجمن ، به طرح پیشنهاداتی در راستای پیشبرد اهداف فرهنگی و پژوهشی انجمن مفاخر گیلان پرداخت و‌ از همراهی اعضا و فعالان انجمن و حمایت های اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد گیلان و همچنین اداره‌ی فرهنگ و‌ ارشاد رشت تشکر و قدردانی نمود .

در ادامه  فاضلی ، ضمن ابراز خوشنودی از برگزاری و استمرار این جلسات ، آمادگی خود را مبنی بر حمایت از انجمن مفاخر در راستای چاپ مجموعه سخنرانی های ارائه شده و همچنین اجرای دیگر برنامه‌های پیشنهادی این انجمن چون: تجهیز اتاق نشست ، مفاخر پژوهی شهرستان‌ها و همایش‌های سال آینده در راستای نکوداشت‌‌ها و بزرگداشت‌های مفاخر صاحب‌نام اعلام نمود . در پایان فاضلی ، به پاسداشت زحمات یکساله‌ی اعضای اجرایی انجمن در برگزاری نشست‌های فرهنگی ، از الهام کیانپور و زهرا اکبرزاده تجلیل به عمل آورد .

گزارش تصویری نشست

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۱۳