پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

برگزاری جشنواره‌های مد و لباس موجب تغییر در نوع پوشش می‌شود

برگزاری جشنواره‌های مد و لباس موجب تغییر در نوع پوشش می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تأکید بر اینکه جوانان با عزم جدی در عرصه طراحی لباس و مد ورود کرده‌اند تا تحول‌آفرین شوند، اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های مد و لباس موجب ایجاد تغییر تدریجی در نوع پوشش مطابق با فرهنگ کشور خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، شب گذشته (چهارشنبه، 22 اسفند) در آئین اختتامیه نود و ششمین نمایشگاه مد و لباس فجر و چهارمین جشنواره مد و لباس ایرانی - اسلامی استان گیلان که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت برگزار شد، با بیان اینکه واقعیت‌ها قابل انکار نیستند و اگر بخواهیم در امر مهمی تغییر ایجاد کنیم باید در مرحله نخست واقعیت را بپذیریم، گفت: در عرصه مد و لباس با بحران مواجه هستیم و نمی‌توان آن را انکار کرد.

وی با تأکید بر اینکه جوانان با عزم جدی در عرصه طراحی لباس و مد ورود کرده‌اند تا تحول‌آفرین شوند، اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های مد و لباس موجب ایجاد تغییر تدریجی در نوع پوشش مطابق با فرهنگ کشور خواهد شد و شما جوانان و فعالان این عرصه باید با قدرت و امید به کار خود ادامه دهید تا به مقصد برسید و بدانید که همیشه به قطار در حال حرکت سنگ زده می‌شود.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه لباس و فرهنگ دو روی یک سکه هستند و نمی‌شود در مورد فرهنگ سخن گفت اما از لباس حرفی نزد، خاطرنشان کرد: در جای جای فرهنگ و ادبیات کهن ایران زمین، از تاریخ بیهقی تا قابوس‌نامه، شخصیت‌ها با لباس‌شان توصیف شده‌اند.

فاضلی تصریح کرد: در دیوان حافظ بالای 300 عنوان از انواع مختلف لباس استفاده شده که هر کدام دارای معنی خاص خود و به نوعی نشانگر یک مد بوده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در ادبیات حتی مفاهیم را با توصیفی از لباس و پوشش برای مخاطب شرح می‌دادند و تقابل ایجاد می‌کردند، افزود: لباس جلوه‌هایی از شخصیت آدمی را نمایش می‌دهد و در ادبیات این سرزمین به صنعتگران حوزه لباس می‌بالیدند.

 

وی با اشاره به اینکه خوش‌پوشی در همیشه تاریخ بوده، چرا که در زبان بدن، لباس اولین چیزی است که در دیگران تأثیر می‌گذارد، اذعان داشت: گیلانی‌ها به خوش‌لباسی شهره هستند و باید در زمینه طراحی مد و لباس ایرانی اسلامی نیز پیشگام باشند چرا که انتظار از گیلان هم در این زمینه بیشتر است.

فاضلی، خواستار تداوم چنین جشنواره‌هایی شد و بیان کرد: اجرای فعالیت‌ها نباید منوط به وجود شخص یا مؤسسه باشد و باید کارها را به جوانان با انگیزه سپرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بر تداوم حمایت بیشتر از جوانان فعال عرصه مد و لباس ایرانی - اسلامی تأکید کرد و اظهار داشت: در جامعه دانامدار، آنکه داناتر است تواناتر است و باید هر روز قوی‌تر از پیش در این مسیر گام بردارید.

 

تقدیر از برترین‌های جشنواره

در پایان این مراسم، ضمن تقدیر از «محمد زریابی» طراح پوستر جشنواره، جوایز طراحان برتر لباس که با آرای مردمی (بازدیدکنندگان نمایشگاه) انتخاب شدند، به آنان اهدا شد که در بخش پوشاک اجتماع بانوان، مهناز وقار حسن‌پور، شهرزاد مجلسی و هانیه دوستی و در بخش لباس کودک و نوجوان، نیلوفر البرجی تقدیر شدند.

همچنین از اساتید کارگاههای آموزشی که در بخش جنبی این نمایشگاه برگزار شد، زهرا همتی (مدرس کارگاه سوزندوزی)، مریم ناصری (مدرس کارگاه طراحی کانسپت)، ثریا قوی‌بازو (مدرس کارگاه تصویرسازی) و عباس جهرمیان (مدرس کارگاه اصول پوشش حرفه‌ای) تقدیر شد.

 

نود و ششمین نمایشگاه ملی مد و لباس فجر با عنوان مد و لباس ایرانی - اسلامی گیلان از روز شنبه (18 اسفند) با نمایش 47 اثر (در بخش‌های مانتو ٣١ اثر، کودک هفت اثر، تصویرسازی پنج اثر، کیف سه اثر و کفش یک اثر) از 22 هنرمند استان در در نگارخانه مارلیک مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت دایر شده است که ساعت 20 امشب (23 اسفند) به کار خود پایان میدهد.

این نمایشگاه با مجوز کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، با مسوولیت اجرایی موسسه فرهنگی هنری طراحان بافت نقش نهال و حمایت مزون زن نارنجی برگزار می‌شود.

گزارش تصویری مراسم

۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶