پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

پوستر جشنواره مد و لباس فجر گیلان از هنر بومی رشتی دوزی بهره دارد

پوستر جشنواره مد و لباس فجر گیلان از هنر بومی رشتی دوزی بهره دارد
طراح پوستر نود و ششمین نمایشگاه مد و لباس فجر و چهارمین جشنواره مد و لباس ایرانی - اسلامی استان گیلان اظهار کرد: در طراحی پوستر این جشنواره از رشتی‌دوزی که هنر بومی دیارمان است بهره بردیم تا شاید این دست تبلیغات به ما یادآوری کند که چه گنجینه‌های گران‌بهایی داریم.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، محمد زریابی، طراح پوستر نود و ششمین نمایشگاه مد و لباس فجر و چهارمین جشنواره مد و لباس ایرانی - اسلامی استان گیلان، شب گذشته (چهارشنبه، 22 اسفند) در آئین اختتامیه این جشنواره که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت برگزار شد، گفت: واژگانی چون عمومی کردن هنر، بالا بردن سطح فرهنگ مردم، اشاعه هنر در میان مردم و مانند اینها، چیزی است که این روزها بعضی از جشنوارهها جزء افقها و ادعاهایشان به عنوان برگ برنده اطلاق می‌کنند.

وی ادامه داد: اما سوال اینجاست که بی‌واسطه کردن هنر به میان مردم و بالابردن سطح فرهنگ در جامعه‌ای که مخاطب غیر هنری‌اش حتی نمی‌داند گالری چیست و سال تا سال به موزه سر نمی‌زند، چگونه ممکن است؟! سواد بصری یک شهر را به طور عام چه چیزی تعریف می‌کند؟ اگر طراحی ساختمان‌ها، بیلبوردها، تابلوها و پوشش آحاد مردم را در کنار استانداردهای زیباشناسی قرار بدهیم، نتیجه چیست؟

زریابی با بیان اینکه اگر به‌راستی بخواهیم در فرهنگ و سواد بصری جامعه تغییر به‌وجود بیاوریم یکی از راه‌هایش نمایش طرح‌های استاندارد در همین کوچه و خیابان‌های شهرمان است، اذعان داشت: از معدود پروژه‌های موفق در اشاعه هنر در میان مردم «نگارخانه‌ای به‌وسعت یک شهر» از شهرداری قبلی تهران بود که در برهه‌ای از زمان، مردمی که تا آن روز شاید هنر را صرفاً روشنفکری و برای قشری خاص می‌دانستند حداقل با کارهایی استاندارد آشنا کرد.

این هنرمند جوان افزود: اما نقدی که به من و هم‌نسل‌هایم وارد است ضعف کارهای پژوهشی و محدود شدن بخش اعظمی از تاریخ هنر این سرزمین منحصر به موزه‌ها و نگارخانه‌هاست.

طراح پوستر نود و ششمین نمایشگاه مد و لباس فجر و چهارمین جشنواره مد و لباس ایرانی - اسلامی استان گیلان در خصوص هویت دیداری اثر خود، با بیان اینکه جشنواره مد و لباس فجر در تهران، پای سوزن‌دوزی‌های مکران را به پوسترش باز کرد، اظهار کرد: ما نیز در طراحی پوستر این جشنواره از رشتی‌دوزی که هنر بومی دیارمان است بهره بردیم و آن‌را در سطح شهر و فضای مجازی نمایش دادیم تا شاید این دست تبلیغات به ما یادآوری کند که چه گنجینه‌های گران‌بهایی داریم و نیز نقوش بی‌بدیلش هدایتگر ما در این دست طراحی‌ها باشد.


نود و ششمین نمایشگاه ملی مد و لباس فجر با عنوان مد و لباس ایرانی - اسلامی گیلان از روز شنبه (18 اسفند) با نمایش 47 اثر (در بخش‌های مانتو ٣١ اثر، کودک هفت اثر، تصویرسازی پنج اثر، کیف سه اثر و کفش یک اثر) از 22 هنرمند استان در در نگارخانه مارلیک مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت دایر شده است که ساعت 20 امشب (23 اسفند) به کار خود پایان میدهد.

این نمایشگاه با مجوز کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، با مسوولیت اجرایی موسسه فرهنگی هنری طراحان بافت نقش نهال و حمایت مزون زن نارنجی برگزار می‌شود.

۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۳۶