پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

بن‌مایه معنوی مشخصه اسطوره‌های گیلانی است/ سند اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی گیلان تصویب شد

بن‌مایه معنوی مشخصه اسطوره‌های گیلانی است/ سند اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی گیلان تصویب شد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار کرد: بن‌مایه معنوی، مشخصه اصلی و ثابت مردمان گیلان است و از همین روی اسطوره‌هایی چون روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی پرورده است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، پیش از ظهر امروز (شنبه، 18 خرداد 98) در دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در سال جاری با اشاره به مراسم باشکوه سی‌امین سال رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، گفت: مردم گیلان ماه نشاط معنوی رمضان را پشت سر گذاشتند و نماز عید فطر را نیز به بهترین وجه اقامه کردند.

وی، بن‌مایه مردمان گیلان را آل بویه و آل کیا و دین‌مداری عنوان کرد و افزود: بن‌مایه معنوی، مشخصه اصلی و ثابت مردمان گیلان است، کسانی که در این استان می‌خواهند اسطوره شوند باید بن‌مایه مذهبی داشته باشند و از همین روی اسطوره‌هایی چون روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی در این دیار پرورش یافته و ماندگار شده‌اند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ضمن برشمردن پنج مرحله رشد بدنی، عقلانی، عاطفی، هنری و معنوی برای رسیدن به کمال، گفت: در بحث عفاف و حجاب نیز توجه به این مراحل رشد آحاد جامعه حائز اهمیت است؛ بر همین اساس سند راهبردی عفاف و حجاب منتشر شده و در دسترس همه مدیران قرار گرفته است و وظایف هر کدام از دستگاه‌ها در این زمینه به‌روشنی مشخص شده است.

این استاد دانشگاه با تأکید بر تولید محتوا برای نسل نو، بیان کرد: برای جوانان باید تولید محتوا داشته باشیم و پیشنهاد می‌کنم از کارشناسان حوزه‌های علمیه در این زمینه استفاده شود.

فاضلی، توسعه فرهنگ قرآنی را یکی از وظایف اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ذکر کرد و با اشاره به برنامه‌های شاخص این اداره‌کل در امور قرآنی از سال 93 تا 97، تصریح کرد: برگزاری 80 نمایشگاه قرآنی، 180 محفل انس با قرآن، چندین دوره مراسم مشق نور استانی و شهرستانی، اجرای 90 نمایش خیابانی و نمایش فیلم‌های کوتاه قرآنی از جمله برنامه‌های قرآنی اجرا شده است.

 

وی به برگزاری شش دوره مراسم معنوی سی روز با قرآن در رشت و بسیاری از شهرستانهای استان اشاره کرد و یادآور شد: برگزاری آزمون قرآن و عترت با شرکت بیش از 16 هزار نفر گیلانی، نشانی بر اشتیاق نسل نو نسبت به فراگیری قرآن کریم است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی گیلان، طراحی و اجرای هنرهای قرآنی چون نمایش‌های خیابانی، مشق نور و تولید فیلم را از جمله موارد تولید محتوای قرآنی عنوان و حمایت از مؤسسات قرآنی را جزو اولویت‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد.

در پایان این جلسه، سند اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی گیلان به تصویب شورای فرهنگ عمومی استان رسید.

گزارش تصویری کامل نشست

۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۴۰