پوستر‌ها و فراخوان‌ها

    
  • اخبار

برگزاری نخستین جلسه ستاد جام باشگاههای کتاب و کتابخوانی فومن

برگزاری نخستین جلسه ستاد جام باشگاههای کتاب و کتابخوانی فومن
اولین جلسه ستاد جام باشگاههای کتاب و کتابخوانی شهرستان فومن با حضور اعضاء جلسه به ریاست یوسف نیک انجام روز دوشنبه ٢٠ خرداد در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن، یوسف نیک انجام «رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد جام باشگاههای کتاب و کتابخوانی فومن»، ضمن تقدیر و تشکر از حضور اعضاء جلسه، به اهمیت مطالعه در زندگی و تشکیل ستاد جام با شگاههای کتاب و کتابخوانی اشاره نمود و اظهار داشت: رشد و شکوفایی استعدادها، تواناییها و دانش هر انسان به کمیت و کیفیت مطالعه او بستگی دارد.

وی جریان کتاب و کتابخوانی را حرکت پیوسته و پویایی دانست. که باید همچون جویباری همواره در تکاپو باشد و مانند رودی ره بسوی دریا سپارد معرفی نمود.

وی با بیان اهمیت اجرا طرح جام باشگاههای کتابخوانی تصریح کرد: در سال گذشته این شهرستان با تشکیل ٣٣ باشگاه کتاب و کتابخوانی در سایت شبکه ترویج کتاب و کتابخوانی اقدام نمود که ٢۶٧ نفر کودکان و نوجوانان فومنی در این فعالیت فرهنگی حضور داشتند و کسب  مقام  دو  باشگاه ( پر مغزای فومنی و کودکان پرتوان ) در کشور ماحصل فعالیتهای سال ٩٧ عنوان کرد.

نیک انجام ادامه داد: سال گذشته فعالیت‌های مختلفی در فومن انجام شد که باید با تجربه اجرای این برنامه‌ها و بازتعریف فعالیت‌های جدید در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی امسال نیز در این رقابت شرکت کنیم.

این مسوول در ادامه افزود: وظیفه اصلی باشگاه‌ های کتابخوانی، بسترسازی برای جذب کودکان و نوجوانان به کتاب و مطالعه با استفاده از روش‌ هایی همانند معرفی کتاب، مطالعه گروهی، نقد و بررسی، مبادله کتاب، خلاصه‌ نویسی کتاب و نامه به نویسندگان بوده که امسال نیز بمنظور اجرای طرح جام باشگاههای کتابخوانی  با برگزاری کارگاه آموزشی که جهت فعال سازی باشگاه های کتاب خوانی به منظور ارتباط مطلوب و موثر کودکان و نوجوانان با مقوله کتاب و کتاب خوانی با حضور علاقه مندان به مقوله کتاب و کتاب خوانی در این شهرستان اجرا نماییم.

وی هدف از طرح جام باشگاه‌ های کتابخوانی کودک و نوجوان، فرا گیر شدن فرهنگ مطالعه کتاب به ویژه در کودکان و نوجوانان دانست و کمک به افزایش سرانه مطالعه در میان خانواده ها، کمک به گسترش، تبلیغ و معرفی کتاب، برقراری ارتباط بین اهل قلم و کودکان و نوجوانان از دیگر اهداف این طرح عنوان نمود و در ادامه گفت: با استفاده از تجربه سال گذشته، سعی می‌کنیم کم و کاستی‌ها و ضعف‌های سال گذشته را برای اجرای بهتر طرح بر طرف کنیم.

این مسوول یکی از مشکلات سال گذشته را خرید و تهیه کتاب توسط اعضاء باشگاه عنوان نمود و گفت: سال گذشته  اعضاء باشگاهها برای تهیه کتاب به استان مراجعه کردند و با مشکلات خاصی مواجعه شدند امسال از کتابفروشان دارای مجوز شهرستان تقاضا داریم آمادگی خود را جهت اجرای این طرح به اداره اعلام و تا هماهنگی های لازم جهت توزیع کتاب  ها در شهرستان اقدام شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن با اشاره به ظرفیت‌ها و توان بالا برای ارتقاء فرهنگ کتابخوانی در شهرستان، از کلیه ادارات و نهادهای مرتبط و علاقمندان به تأسیس باشگاه‌ها خواست آمادگی خود را برای شرکت در این دوره اعلام نمایند.

نیک انجام  ابرازامیدواری کرد: با همکاری مردم و دستگاه‌های فرهنگی، این طرح در شهرستان فومن (شهر فومن، ماکلوان و ماسوله) و روستاها به خوبی اجرا شود تا با فعالیت تسهیلگران و مربیان کتابخوانی، شاهد تأثیر آن در رونق چشمگیر مطالعه در مردم باشیم.

نیک انجام در پایان خاطر نشان کرد: انتظار داریم اداره آموزش و پرورش، کانون‌های پرورش فکری کودک و نوجوان، کتابخانه‌های عمومی، کتابفروشیهای دارای مجوز، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، پایگاه‌های مقاومت بسیج و خانواده ها بمنظور  ثبت‌نام در سایت ترویج کتاب با تشکیل گروه و عضوگیری اقدام و از شهرداریهای تابعه خواست تا حمایت مادی و معنوی خود در جهت بهتر اجرا نمودن طرح فوق مساعدت نمایند.

سپس هریک ازاعضاء جلسه نظرات و پیشنهادات خود را در این جلسه ارائه کردند .هماهنگی لازم توسط آموزش و پرورش با مدارس جهت اجرای طرح جام باشگاههای کتابخوانی و معرفی مدارس به اداره ارشاد، هماهنگی لازم توسط اداره بهزیستی با مهدکودک های دارای مجوز جهت اجرای طرح دوشنبه های کتاب و کتابخوانی و معرفی مهدکودک ها به ارشاد، حمایت امور کتابخانه های شهرستان بنظور عضویت رایگان از اعضاء جام باشگاههای کتابخوانی، حمایت مادی شهرداریها مبنی بر اجرای طرحهای فوق، تشکیل جلسه در شهرداریها جهت هماهنگی اجرا طرح های پایتخت کتاب و جام باشگاهای کتاب کتابخوانی، تهیه فراخوان عمومی جهت ارائه طرح نو در خصوص ترویج کتاب و کتابخوانی توسط اداره ارشاد و انتشار در روز نامه محلی از اهم مصوبات این جلسه بود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۵۲