دومین جشنواره نمایشنامه نویسی غرب گیلان در آستارا پایان یافت

دومین جشنواره نمایشنامه نویسی غرب گیلان در آستارا پایان یافت
دومین جشنواره نمایشنامه نویسی غرب گیلان با عنوان «رودو» با معرفی آثار برتر و تجلیل از پدیدآورندگان آنها در آستارا پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا غروب جمعه در آئین اختتامیه این جشنواره در سالن شهرداری آستارا گفت: آثار رسیده به این جشنواره، توسط سه داور از استان های گیلان و تهران داوری شد و نمایشنامه های رز سفید اثر سیامک حسن زاده و زندگی بدون زنان اثر پریسا قاسمی به ترتیب مقام های اول و دوم را کسب کردند و هیات داوران هیچ اثری را به عنوان مقام سوم انتخاب نکردند.

شاپور تشرینی با اشاره به اینکه رودو نام قله کوهی در آستاراست، اظهار کرد: فراخوان این جشنواره در دی ماه سال گذشته به همت انجمن هنرهای نمایشی آستارا صادر و ۱۰ اثر از هشت هنرمند گیلانی به دبیرخانه آن ارسال شده بود.

وی بیان کرد: خوشبختانه هنر نمایش در آستارا به واسطه تلاش های هنرمندان این عرصه، جایگاه خود را بین مخاطبان پیدا کرده و برخی از نمایش ها به مدت یک ماه به صورت مستمر با استقبال تماشاگران اجرا می شود.

وی ادامه داد: جشنواره نمایشنامه نویسی رودو برای دومین سال پیاپی در شهرستان آستارا برگزار شد و در سال های آینده نیز با مشارکت هنرمندان و مسئولان در سطح منطقه ای و ملی برگزار خواهد شد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار آستارا هم گفت: نویسندگان در بخش های مختلف به موضوعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی با بهره گیری از زبان هنر می پردازند و این امر باعث پیشرفت و تعالی جامعه می شود.

سامان ساسانیان افزود: نویسندگان نقش مهم و تأثیرگذاری در جامعه دارند و نگاهی به تاریخ کشور نیز خود گویای این جایگاه ارزشمند است و در طول تاریخ قلم و نویسندگی همواره در میان مردم ایران اعتبار خاصی داشته است.

وی بیان کرد: مهمترین سوژه‌ها در واقع مهمترین مسائل جامعه هستند و نویسندگان و صاحبان قلم باید به آن توجه داشته باشند زیرا نویسندگان دیده بان های اجتماع هستند.

در دومین جشنواره نمایش نامه نویسی رودو شرکت کنندگانی از شهرستان های تالش، بندر انزلی، رضوانشهر، صومعه سرا، ماسال و فومن حضور داشتند.

با اعلام نظر هیئت داوران سیامک حسن زاده با نمایشنامه رزسفید حائز کسب مقام اول و تندیس و جایزه ۴ میلیون ریالی و پریسا قاسمی از صومعه‌سرا با نمایشنامه زندگی‌بدون زنان حائز کسب مقام دوم و جایزه ۳ میلیون ریالی شد و مورد تجلیل قرار گرفتند.

اجرای موسیقی به هنرمندی ارژنگ گیلک و کاوه سیدی و اجرای استند آپ کمدی توسط نیما رهایی و پخش تیزر از دیگر بخش های آیین اختتامیه دومین جشنواره نمایش نامه نویسی رودو در شهرستان آستارا بود.

گفتنی است «رودو» واژه ای تالشی به معنای راه درختی بوده که برگرفته از یک منطقه و گل‌های به نام  رادار در شهرستان آستارا است.

 

۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۹
تعداد بازدید : ۱۰۲

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید