اولین کارگاه حقوق کودک در لاهیجان برگزار شد

اولین کارگاه حقوق کودک در لاهیجان برگزار شد
اولین کارگاه یک روزه حقوق کودک با عنوان "هیس ممنوع " در اداره فرهنگ وارشاد اسلامی لاهیجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان، اولین کارگاه یک روزه حقوق کودک با عنوان "هیس ممنوع " عصر روز سه شنبه پانزدهم مرداد ٩٨ ساعت ١٩ با حضور جمع کثیری از کودکان و اولیاء به مجری گری فاطمه علی پرست در سالن اجتماعات این اداره  برگزار شد.

در ابتدای این برنامه یسنا رضایی از اعضای گروه ادبی به قرائت ایاتی چند از کلام اله مجید پرداخت .سپس نگار نادری رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر کمیته آموزش و اطلاع رسانی کنوانسیون حقوق کودک لاهیجان ضمن اشاره به اهداف کارگاه ؛ آن را گامی نو در آموزش حقوق کودکان عنوان کرد و گفت: بحث حقوق کودک همیشه مورد توجه بوده است چرا که  کودکان سرمایه های جامعه هستند .کنوانسیون حقوق کودک در راستای این است که هر چیزی به نفع کودکان است رعایت شود . بعضی علاقه ندارند که با واژه "کودک " مورد خطاب قرار گیرند در صورتی که کودکی دوران بسیار خوبی است باید به کودکان احترام بگذاریم. وی از خانواده ها خواست در مورد مفاد کنوانسیون حقوق کودک تحقیق کنند.

در ادامه این کارگاه الهام چاییچی نصرتی به عنوان مربی آموزش حقوق کودک مباحثی را در حوزه حقوق کودک برای حاضرین عنوان کرد از جمله: شجاعت بازگو کردن مسائلی که باعث ناراحتی و یا ایجاد حس منفی در آنان می شود، آموزش نه گفتن؛ اعتماد نکردن به افراد ناشناس ، صحبت کردن یا بازگو کردن مسائل با پدر ، مادر و یا مشاور مدرسه در مواقع لزوم؛ درخواست کمک از اورژانس اجتماعی و پلیس را بیان نمود.

وی در ادامه خطاب به اولیاء حاضر  در جلسه چندین مورد از کودک آزاری را یادآور شد و گفت: مسخره کردن ، سرزنش کردن، ایجاد حس حقارت ، مشاجرات خانوادگی از موارد کودک آزاری به شمارمی رود و افزود: باید در نظر داشته باشیم هر چیزی را با تربیت اشتباه نگیریم.  

در ادامه نمایشی با عنوان " حق کودکانه من " به نویسندگی و کارگردانی فاطمه علی پرست توسط هنرجویانش اجرا شد.بازیگران این نمایش: ونوس ابراهیمی، رضا عمویی ، باران محمدی، یلدا فلاح باران دوست ، ابوالفضل زائری مقدم ، امیر حسین ملک پور ، معصومه نجفی ، پرهام نوریاپور

در ادامه برنامه سرگرد غلامی از نیروهای پلیس شهرستان لاهیجان در جمع کودکان حضور یافت و از بچه ها خواست در مواقعی که در جامعه با مشکلی مواجه می شوند به پلیس اعتماد کنند و از وی درخواست کمک کنند و از اولیاء خواست که کودکان را از پلیس نترسانند.

سپس  برنامه موسیقی توسط کودکان (نیلسا پور فهیم ، آریا نخست، دلسا حسن پور، شارمین هوشنگی) به سرپرستی منیژه صفری اجرا شد . در ادامه برنامه صباح اسدی،سونیا فکری و رها یوسف زاده از گروه ادبی به سرپرستی نیلوفر امیدی به خوانش داستان های کوتاهی که توسط خودشان نوشته شده بود پرداختند.

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۶
تعداد بازدید : ۱۱۱

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید