فعالیت رنگین کمانی از رسانه‌ها در گیلان/ اطلاع‌رسانی آزاد حق مطبوعات است

فعالیت رنگین کمانی از رسانه‌ها در گیلان/ اطلاع‌رسانی آزاد حق مطبوعات است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه مطابق سیاست دولت تدبیر و امید، در صدور مجوز برای رسانه‌ها در استان سیاه و سفید عمل نکرده‌ایم، اظهار کرد: خوشحالم از اینکه رنگین کمانی از رسانه‌های مختلف با سلایق سیاسی متنوع در گیلان به چشم می‌خورد که برخاسته از فرهنگ و تمدن بالای این خطه است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی در نشست معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اصحاب رسانه گیلان که صبح جمعه (18 مرداد 98) به مناسبت گرامی‌داشت روز خبرنگار در رشت برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر 158 پایگاه خبری در استان فعال هستند، اظهار کرد: 213 نشریه مکتوب اعم از 10 روزنامه، 56 هفته‌نامه، 22 دوهفته‌نامه، 49 ماهنامه، 8 دوماهنامه، 47 فصلنامه، 19 دوفصلنامه و 2 سالنامه نیز در گیلان مجوز فعالیت دارند.

وی با اشاره به رتبه پنجم گیلان از نظر تعداد کل رسانه‌های مکتوب و مجازی در سطح کشور، عنوان کرد: گیلان جایگاه هفتم نشریات چاپی و رتبه سوم پایگاه‌های خبری را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که تهران یک هزار و 428 و آذربایجان شرقی 161 پایگاه خبری دارد.

فاضلی با تقدیر از کمک حمایتی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به نشریات گیلان که در ابتدای سال جاری از طریق خانه مطبوعات استان انجام شد، خواستار کمکی مشابه به پایگاه‌های خبری گیلان شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ادامه داد: 246 روزنامه‌نگار گیلانی عضو صندوق اعتباری هنر هستند که از این تعداد 74 روزنامه‌نگار بیمه تأمین اجتماعی شده‌اند؛ همچنین امسال 30 فعال رسانه‌ای و 150 روزنامه‌نگار بیمه تکمیلی شدند.

 

وی، کیفیت رسانه‌های گیلان را اثرگذار در فضای استان و کشور دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه همدلی و هم‌افزایی خوبی بین اهالی رسانه گیلان وجود دارد و همین امر به پیشبرد اهداف فرهنگی و توسعه‌ای استان کمک می‌کند.

فاضلی با بیان اینکه مطابق سیاست دولت تدبیر و امید، در صدور مجوز برای رسانه‌ها در استان سیاه و سفید عمل نکرده‌ایم، اظهار کرد: خوشحالم از اینکه رنگین کمانی از رسانه‌های مختلف با سلایق سیاسی متنوع در گیلان به چشم می‌خورد که برخاسته از فرهنگ و تمدن بالای این خطه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه معتقدم اطلاع‌رسانی آزاد، حق مطبوعات است که به شفاف‌سازی کمک می‌کند، ادامه داد: اگر رسانه‌های طیف‌های مختلف سیاسی آزادی داشته باشند، خودشان پاسخ خودشان را خواهند داد و دیگر حقیقت‌شدگی جای حقیقت‌نمایی را نخواهد گرفت.

وی در پایان، برآیند رسانه‌های گیلان را بسیار مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: باید تمام تلاش خود را برای تداوم این فضا و رویکرد داشته باشیم تا توسعه فرهنگی و رسانه‌ای اتفاق بیافتد.

 

خواسته‌ اهالی رسانه گیلان برای توسعه فرهنگی و رسانه‌ای استان است

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان نیز در این نشست اظهار کرد: الحمدلله امسال نیز همانند سال‌های گذشته، با عزمی جزم‌تر و همکاری مسئولان استان توانستیم همایش روز خبرنگار را به نحوی شایسته برگزار کنیم.

کریم خورسندی با بیان اینکه حضور دکتر نوبخت به عنوان فردی صاحب نفوذ در بدنه دولت تدبیر و امید مایه مباهات ما گیلانی‌هاست، گفت: از حمایت‌های شما، دکتر محمدی (رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان)، دکتر فاضلی و استانداری گیلان از اهالی رسانه استان سپاسگزارم.

وی ادامه داد: شما از مشکلات اصلی اهالی رسانه بیشتر آگاهی دارید و می‌دانید نشریات مکتوب در بحث کاغذ و ملزومات چاپ و نشریات مجازی و عکاسان خبری در هزینه بالای رایانه، اینترنت و دوربین عکاسی با مشکلات بسیاری مواجه هستند که انتظار داریم با برگزاری نشست‌هایی تخصصی برای رفع این مشکلات کمک کنیم.

خورسندی با بیان اینکه خانه مطبوعات تنها نهاد رسمی حامی رسانه و مورد تائید دولت و مسئولان است، افزود: از آنجا که این نهاد دارای درآمد و منابع مالی خاصی نیست، نیازمند حمایت‌های همه‌جانبه مسئولان دولت تدبیر و امید، علی‌الخصوص در شرایط سخت اقتصادی کنونی است.

مدیرعامل موسسه خانه مطبوعات گیلان در پایان با تأکید بر اینکه درخواست‌های اهالی رسانه گیلان، خواسته‌های شخصی نیست، افزود: این خواسته‌ها برای توسعه فضای فرهنگی و رسانه‌ای استان است و برای حمایت از عزیزانی که در همه شرایط آب و هوایی، همراه و همگام با مسئولان برای توسعه استان گام برمی‌دارند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
تعداد بازدید : ۱۹۹

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید