نشست اصحاب رسانه با انجمن آثار و مفاخر لاهیجان

نشست اصحاب رسانه با انجمن آثار و مفاخر لاهیجان
نخستین نشست اصحاب رسانه با اعضای انجمن آثار و مفاخر لاهیجان، روز شنبه در این شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان، این نشست با حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان ،  اعضای انجمن آثار و مفاخرو جمعی از اصحاب رسانه صبح روز شنبه ۲۱ دی ۹۸ در محل اداره برگزار شد.

در ابتدای این نشست شجاع الدین طایفه یکی از اعضای انجمن آثار و مفاخر شهرستان هدف از این انجمن را بازخوانی افتخارات گذشته و پاسداشت افتخارآفرینان این خطه در زمان گذشته و حال عنوان کرد.

وی افزود: از زمان های گذشته که ما در مورد رسانه صحبت می‌کردیم هدف بیشتر رادیو، تلویزیون مجله و کتاب بود اما امروزه این حوزه بسیار گسترده شده است و به شکل جبهه عظیمی در آمده که حد و مرز نمی شناسد. رسانه‌ها به سبب گستردگی شان به یک جبهه عظیم فرهنگی تبدیل شده اند و تکنولوژی که امروز در اختیار رسانه ها هست این امکان را برای همه مردم دنیا ایجاد کرده است که همه توسط آن از هر چیزی آگاه شوند. طایفه افزود: در دنیای امروز رسانه اهرمی است که به وسیله آن می شود دنیا را دگرگون کرد .ما به عنوان کارگزاران و متولیان انجمن آثار و مفاخر لاهیجان در واقع نمایندگان یک رسانه فرهنگی هستیم . شیوه زندگی هر ملتی بر ستون های فرهنگی آن شکل می گیرد هر چه این فرهنگ غنی تر و ژرف تر باشد جریان توسعه یافتگی هم به همان اندازه ژرف و عمیق می شود و این ژرفای توسعه یافتگی برای ما اهالی فرهنگ یک خواسته آرمانی است که جامه تحقق نمی پوشد مگر اینکه بین ما رسانه های فرهنگی و شما یک همدلی ، همسویی  و هم افزایی شکل بگیرد.

در ادامه سید حجت مهدوی رییس انجمن آثار و مفاخر شهرستان لاهیجان عنوان کرد: این نشست غایت روشنی دارد و می‌تواند نقطه عزیمت خوبی باشد .انجمن مفاخر یک سمن  و  نهاد اجتماعی است که درصدد آن است که  مفاخر شهر را در هر حوزه‌ای شناسایی کند و این فقط محدود به فرهنگ و هنر نیست و می‌خواهیم که اصحاب رسانه نیز در این زمینه به ما کمک کنند و ایده بدهند . ما دست استعانت به سوی شما برای اشتراک نظری دراز می‌کنیم .

وی در ادامه اضافه کرد: اگر بخواهیم یک اتفاق خوب را شکل بدهیم باید به هم کمک کنیم . ما در زمینه فرهنگ ممکن است با هم دچار اغتشاشات ذهنی و مفهومی باشیم ، اما این اختلاف فکری چیز بدی نیست.

اصغری یکی دیگر از اعضای انجمن آثا رو مفاخر در خصوص اهمیت نشریات به ویژه نشریات محلی گفت : نشریه محلی مسائلی را انعکاس می دهد که در منطقه روی می دهد چیزی که نشریات ملی به آن نمی‌پردازند و این بسیار ارزشمند است . وی افزود :نقش خبرنگاران و مدیران نشریات به جهت صداقت در گفتار و نوشتار بسیار مهم است .وقتی از توسعه یافتگی صحبت می کنیم چند مقوله در آن مطرح است :بعد اقتصادی ؛سیاسی؛ فرهنگی و اجتماعی. این چهار عنصر باید به صورت سیستماتیک و نظام وار با هم تعامل داشته باشند تا مسیر توسعه یافتگی را طی کنیم . در میان این عوامل توسعه آفرین نقش توسعه فرهنگی زیربنایی است زیرا فرهنگ یک امر راهبردی است. تحولات فرهنگی و فکری زیربنای همه تحولات است. اگر ما توسعه متعادل و متوازن می‌خواهیم در همه ابعاد باید تلاش کنیم . انجمن آثار و مفاخر یکی از نهادهایی است که می‌خواهد به دور از رنگ و لعاب سیاسی و اقتصادی در زمینه فرهنگی کار کند . جنس کار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی است و در این زمینه فعالان رسانه بهتر است به دور از جنجال های خبری از فرهنگ نیز غافل نشوند.

اکبر شاهانی مقدم یکی دیگر از اعضای انجمن آثار و مفاخر شهرستان لاهیجان در خصوص انجمن گفت: این انجمن در طی این مدت که شکل گرفت فعالیتهای گوناگونی  از جمله همایشهای مختلف و نشستها را برگزار کرده است .به نظر من رسانه ها نقش آینه را برای انعکاس فعالیتها دارند و چقدرخوب است که گاهی رسانه ها به دنبال کشف هنرمندانی باشند که گوشه گیر یا ناشناخته اند.

در ادامه این نشست نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان ضمن عرض تسلیت حوادث ناگوار اخیر برای مردم ایران ، به معرفی فعالیتهای انجمن آثار و مفاخر پرداخت و گفت : این انجمن بیش ازیک سال است که با توجه به کمبودها فعال است و لاهیجان جزو محدود شهرهایی است که در همه زمینه‌ها انجمن دارد و هنرمندان به صورت خود جوش مشارکت می‌کند. وی گفت :من بر این اعتقادم هر جا که مشارکت مردمی باشد نتیجه مطلوب است . ما در بخش هایی که نتوانستیم انجمن تشکیل دهیم شورا تشکیل دادیم و در زمینه رسانه نیز خواستار تشکیل یک هسته مرکزی و شورا هستیم ما می‌خواهیم در حوزه رسانه تشکل داشته باشیم اگر این اتفاق شکل بگیرد مسئولین به مطالبات گروهی بهتر توجه می کنند.بنابراین از شما اصحاب رسانه میخواهیم که همدلی و وفاق داشته باشید تا بتوانیم به نتایج خوبی برسیم. درادامه هریک از خبرنگاران به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

۲۲ دی ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹
تعداد بازدید : ۱۵۳

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید