همزمانی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر؛

رکورد «شنای پروانه» در دومین روز اکران جشنواره فجر در گیلان

رکورد «شنای پروانه» در دومین روز اکران جشنواره فجر در گیلان
نمایش فیلم «شنای پروانه» نخستین فیلم «محمد کارت» در دومین روز اکران فیلم های جشنواره فجر ۳۸ با استقبال خوب گیلانیان همراه شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، در دو روز نخست اکران فیلم‌های جشنواره فجر در سینما میرزا کوچک رشت تنها یک فیلم توانست نظر مخاطب گیلانی را به خود جلب کند. طی این دو روز علاقه مندان به حوزه سینما در استان گیلان شاهد اکران فیلم‌های «پدران» اثر «سالم صلواتی»، «سینما شهر قصه» اثر «کیوان علی محمدی»، «پوست» اثر «بهمن و بهرام ارک» و «شنای پروانه» اثری از «محمد کارت» بودند.

در این میان از «شنای پروانه» می‌توان به عنوان تنها فیلمی یاد کرد که حتی با وجود تعیین درجه بندی سنی، نظر مخاطبان گیلانی خود را جلب کرده و بعد از پایان فیلم و خروج تماشاگران می‌شد آثار رضایت از تماشای یک فیلم خوب را در چهره حاضران مشاهده کرد. اکران این فیلم سبب شد که سردی روز نخست اکران در میانه اکران روز دوم به گرما تبدیل شود.

 

و اما درباره این فیلم می‌توان گفت: «شنای پروانه» نخستین اثر «محمد کارت» که در جشنواره امسال فیلم فجر در دو بخش نگاه نو و سودای سیمرغ با دیگر فیلم‌ها به رقابت می‌پردازد. جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، نیره فراهانی، مهدی حسینی‌نیا، ایمان صفا، مه‌لقا باقری، نادر شهسواری و آبان عسکری بازیگران این فیلم هستند. علاوه بر حضور بازیگران برجسته سینمای ایران در این اثر چیزی که بیش از همه مخاطب این فیلم را به خود جلب می‌کند گریم‌های متفاوت بازیگران آن است. در این فیلم درگیری بین اراذل و اوباش و گنده لات‌های جنوب شهر به تصویر کشیده شده است.

 همین چند روز پیش (۱۳ بهمن) بود که «محمد کارت» کارگردان این فیلم در گفتگو با خبرنگار بخش هنر خبرگزاری مهر گفت: «شنای پروانه» یک فیلم قهرمان محور است که با داستانی پر فراز و نشیب ابتدا سعی دارد تماشاگرش را سرگرم سپس بر او تأثیر بگذارد. وی همچنین ایجاد ارتباط این فیلم با اکثریت مردم را بسیار جذاب برای خود توصیف کرد و گفت: امیدوار هستم که این ارتباط شکل بگیرد.

 کارت در بخش دیگری از این گفتگو نیز اظهار کرد: چیدمان و ترتیب بازیگران این فیلم به گونه‌ای است که سعی شده از بازیگران سرشناس، بازیگران خوب تئاتر و کسانی که از دل زندگی واقعی به بیرون کشیده شده‌اند انتخاب و جلوی دوربین بروند و این چالش بزرگی برای من به شمار می‌رفت که این جنس‌های مختلف بازیگری را یک دست و باور پذیر بدون اینکه کسی بیرون بزند، همه را در جهان فیلم حل کنم.

 داستان «شنای پروانه» محمد کارت به گونه‌ای بوده که در برخی از شهرهایی که این فیلم به نمایش گذاشته شده است کار به سانس فوق العاده بکشد. طی هفت روز اکران همزمان فیلم‌های جشنواره فجر ۳۸ در استان گیلان قرار است امروز دو فیلم «تعارض» اثر «محمدرضا لطفی» در سانس‌های ۱۶ و ۲۰ و «عامه پسند» کاری از «سهیل بیرقی» در سانس ۱۸ به نمایش گذاشته شود.

 اهالی هنر استان گیلان به ویژه علاقه مندان به کارهای «ابراهیم حاتمی کیا»، «محمدحسین مهدویان»، «مسعود کیمیایی» و حتی «پیمان قاسم خانی» منتظر روزهای آینده و اکران فیلم‌های این کارگردانان هستند. بر همین اساس می‌توان گفت تنور اکران همزمانی فیلم‌های جشنواره فجر هنوز در استان گیلان داغ نشده و باید منتظر اکران آثار این کارگردان و روزهای شلوغ جشنواره در استان گیلان باشیم.

نشست نقد و بررسی همزمانی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در عمارت تاریخی شهرداری رشت

همچنین یکی از مطالبات سال‌های گذشته اهالی هنر استان، امسال به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و انجمن سینمای جوان استان تحقق یافته که آن هم برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار اکران شده هر روز در ساعت ۲۲ همان روز است که در تالار گفتگو عمارت تاریخی شهرداری رشت برگزار می شود.

۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۳:۵۹
تعداد بازدید : ۳۸۱
Loading

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید