مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:

بازخوانی میراث ناملموس پویایی فرهنگ جامعه را به دنبال دارد

بازخوانی میراث ناملموس پویایی فرهنگ جامعه را به دنبال دارد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تأکید بر ضرورت تداوم معرفی میراث ناملموس این استان در بخش های مختلف، گفت: بازخوانی میراث ناملموس از منظر هنر سبب پویایی فرهنگی در جوامع می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، بعد از ظهر چهارشنبه در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره میراث ناملموس استان گیلان (چالش فیلمسازی در 72 ساعت) در سالن رحمدل مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا(ص) رشت با اشاره به اینکه معرفت عمق بخشیدن به یک چیز است، اظهار کرد: در حوزه هنر این موضوع بیش از سایر حوزه‌ها درک می‌شود.

وی به ارسال ۶۱ روزمه کاری از سوی هنرمندان فیلم ساز گیلانی و سایر نقاط کشور به دبیرخانه جشنواره اشاره و با بیان اینکه از این تعداد ۱۵ هنرمند برای ادامه مسیر انتخاب شدند، گفت: امروز نیز در این مراسم بعد از داوری‌های صورت گرفته چهار اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه با بیان اینکه برگزاری این جشنواره اهمیت حفظ میراث را به نمایش گذاشته است، گفت: پیشینه عکاسی، نقاشی بود و انسان برای نخستین بار با موضوعیت شروع کرد و سپس در حوزه عکس به جنبه درونی موضوع توجه و بعد در بخش فیلم با کنار هم قرار دادن عکس‌ها پویایی خاصی به آن داد.

فاضلی با اشاره به اینکه جشنواره میراث ناملموس، پویایی و چشم نوازی این بخش را به نمایش گذاشته است، تأکید کرد: در زمینه میراث ناملموس با توجه به گستردگی آن می‌توان ساعات‌ها صحبت کرد و برگزاری این جشنواره با نگاه خلاقانه هنرمندان فیلم ساز گیلانی زمینه پویایی این میراث‌ها را فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره سبب شده تا افرادی که چند دهه در حوزه میراث ناملموس تلاش کرده‌اند شناخته شوند، ادامه داد: درک تلاش‌های این افراد به رشد انسان و حفظ این میراث کمک می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه امروز با گسترش فضای مجازی، درک حضور استادان کم رنگ شده است، افزود: انسان همه ویژگی‌های شخصیتی خود را از استادان بزرگ می‌آموزد، آنها بودند که منش‌ها و فرهنگ‌ها را در جامعه ساخته و در این مسیر زحمت‌ها و سختی‌های بسیار کشیدند.

فاضلی با تأکید بر لزوم تداوم برگزاری این برنامه‌ها در گیلان، افزود: تداوم این مسیر بسیار حائز اهمیت است باید در تقویم سالانه برنامه‌های هنری استان ثبت و هر سال بخشی از این میراث به نمایش گذاشته شود.

وی به پتانسیل‌های موجود در سطح شهرستان‌های استان گیلان نیز اشاره و تأکید کرد: باید این به میراث به ویژه آداب و رسوم توجه شود و منتظر دستگاه‌های متولی نباشیم.

۲۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳
تعداد بازدید : ۴۹۱
Loading

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید