معاون امور فرهنگی و رسانه فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان خبر داد:

پاسخ به استعلام 925 عنوان واحد صنفی گیلان در سامانه سَردَرِ اصناف

پاسخ به استعلام 925 عنوان واحد صنفی گیلان در سامانه سَردَرِ اصناف
معاون امور فرهنگی و رسانه فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار کرد: از آغاز فعالیت سامانه برخط سَردَرِ اصناف تا کنون، به استعلام 925 عنوان واحد صنفی استان در این سامانه پاسخ داده شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، حسین ابراهیمیان گفت: سامانه برخط سردر واحدهای صنفی به آدرس Sardarasnaf.ir در راستای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه، از دی‌ماه سال گذشته به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دسترس عموم قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بخشی از مراجعات روزانه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط به عنوان سردر واحدهای صنفی بود، اظهار کرد: این سامانه با هدف صرفه جویی در زمان و انجام غیرحضوری فعالیت‌ها ایجاد شد و در حال حاضر بسیاری از مراجعان از طریق تلفن همراه و یا رایانه های شخصی خود، نسبت به ثبت درخواست و پیگیری روند آن اقدام می‌کنند.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به الزامی شدن استعلام نام پیشنهادی واحد صنفی متقاضیان دریافت پروانه کسب صنوف مختلف در سامانه سردر اصناف، افزود: پس از راه اندازی این سامانه و برطرف شدن نواقص آن و ایجاد هماهنگی و تعامل مناسب با دستگاه‌های مرتبط از جمله سازمان صمت، اتاق اصناف و اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی، بستری مناسب برای ارائه خدمات الکترونیک و تکریم ارباب رجوع ایجاد شده است.

ابراهیمیان تصریح کرد: طی این مدت 925 عنوان واحد صنفی استان گیلان در این سامانه استعلام و در کمترین زمان ممکن به یکایک آنها رسیدگی و پاسخ نهایی نیز برای متقاضیان ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری مرجع صدور مجوز نصب تابلو می‌باشد، تصریح کرد: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی مرجع تشخیص رعایت اجرای قانون و مفاد دستورالعمل شرایط متن نوشتار و طرح تابلوهای معرف کاربری مصوب‌ شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی است و شهرداری‌ها و مراجع صدور مجوز فعالیت به‌عنوان متولیان ذی‌ربط و پلیس اماکن به عنوان ضابط اجرایی، موظف به همکاری با این ادارات هستند.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ادامه داد: خوانا و قابل تشخیص بودن خط و نحوه درج و استفاده از خط و زبان فارسی در مطالب تابلوها، رعایت نسبت 70 درصد خط فارسی به 30 درصد خط بیگانه در تمامی تابلوهایی که کاربری دوزبانه دارند و مطابقت مطالب تابلو با الگوهای دستوری و املای زبان فارسی از جمله مواردی است که ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان مرجع صدور تأییدیه نوشتار و طرح تابلو در استان‌ها ملزم به رعایت آن هستند.

ابراهیمیان در پایان تأکید کرد: متقاضیان دریافت پروانه کسب صنوف مختلف برای جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی، می‌توانند نام پیشنهادی واحد صنفی خود را در سامانه یاد شده ثبت نموده و آخرین وضعیت درخواست‌های خود را از این طریق مشاهده و پیگیری نمایند.

۱ مرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۰۰
تعداد بازدید : ۲۵۴

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید