مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:

«چاپ» صنعتی فرهنگی با بهره‌گیری از هنر است

صنعت چاپ صنعتی فرهنگی با بهره‌گیری از هنر است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تأکید بر اینکه صنعت چاپ از زیرساخت‌های اصلی حوزه فرهنگ است، گفت: صنعت چاپ تنها یک صنعت مکانیکی نیست بلکه صنعتی فرهنگی با بهره‌گیری از هنر است و توسعه این صنعت موجب پایایی و پویایی فرهنگ، اشتغال‌زایی و رونق اقتصاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی «مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان»، روز گذشته به‌همراه حسین ابراهیمیان «معاون امور فرهنگی و رسانه» و جمعی از همکاران این اداره‌کل، به‌مناسبت روز ملی صنعت چاپ، با حضور در تعدادی از چاپخانه‌های مرکز استان، از تلاش فعالان این عرصه تقدیر کرد.

وی ضمن تبریک روز ملی صنعت چاپ، با بیان اینکه تلاش عزیزانی که برای اعتلای صنعت و فرهنگ با بوی سرب زندگی کرده‌اند ارزشمند و ستودنی است، اظهار کرد: متأسفانه امسال با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در جامعه، نتوانستیم ششمین همایش استانی تجلیل از فعالان صنعت چاپ گیلان را برگزار کنیم که امیدوارم هر چه زودتر با نابودی این ویروس منحوس، برنامه‌ای در خور شأن این عزیزان داشته باشیم.

فاضلی با تأکید بر اینکه صنعت چاپ از زیرساخت‌های اصلی حوزه فرهنگ است، گفت: صنعت چاپ تنها یک صنعت مکانیکی نیست بلکه صنعتی فرهنگی با بهره‌گیری از هنر است و توسعه این صنعت موجب پایایی و پویایی فرهنگ، اشتغال‌زایی و رونق اقتصاد می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه صنایع فرهنگی نتیجه‌گرا هستند، تصریح کرد: در این صنعت با ارائه ایده‌های نو و کارا و عمل بدان باید کسب درآمد کرد تا بتواند تأثیرگذاری جامع داشته باشد.

در پایان هر کدام از این دیدارها نیز؛ لوح یادمان به‌همراه لوح فشرده آثار تولیدی نخستین جشنواره میراث ناملموس استان گیلان (چالش فیلمسازی در 72 ساعت) به مدیران برخی از سوژه‌های فیلمسازی این دوره از جشنواره (باقری «چاپ ابریشم»، قانع‌صفت «چاپ توکل»، دانش‌پژوه «چاپ لاله» و حیات‌بخش «انتشارات و کتابفروشی هدایت») اهدا شد.

نخستین جشنواره میراث ناملموس گیلان در چهار محور چاپ، کتابفروشی، نشریه و عکاسی به‌منظور شناسایی، جمع‌آوری و مستندسازی هدفمند میراث فرهنگی ناملموس استان، خردادماه امسال به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در رشت برگزار شد.

نامگذاری روز 11 شهریورماه به‌عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم ایرانیان در سال 1382 و با تلاش‌ اسدالله جامی (مدیرکل وقت دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) انجام شد.

هم اکنون 328 واحد در صنعت چاپ گیلان فعال هستند که شامل 87 چاپخانه، 205 چاپ دیجیتال، 24 سیلک اسکرین و 12 لیتوگرافی می‌شود.

۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۱:۳۹
تعداد بازدید : ۲۵۵
Loading

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید