اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن منتشر کرد:
فراخوان نخستین همایش علمی و پژوهشی بزرگداشت ملاعبدالفتاح فومنی گیلانی، تاریخ‌نگار برجسته تاریخ محلی گیلان در عصر صفویه منتشر شد.
فراخوان نخستین همایش علمی و پژوهشی عبدالفتاح فومنی منتشر شد

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن با اشاره به معرفی عبدالفتاح فومنی اظهار داشت: ملاعبدالفتاح فومنی گیلانی، معروف به عبدالفتاح فومنی از جمله مشاهیر و بزرگان فومن قدیم و هم دوره حکومت صفویان در اواخر سده دهم هجری از یک خانواده فومنی در دار الاماره فومن زاده شد و بعدها یکی از چهره‌های ماندگار این خطه از فومنات شد.

وی تصریح کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن و دبیرخانه همایش عبدالفتاح در پاسداشت مشاهیر و مفاخر شهر فومن در دوره قدیم و معاصر حکومت صفویان در اواخر سده دهم هجری و نگارنده کتاب معتبر تاریخ گیلان که شرح وقایع تاریخ محلی گیلان در سالهای 923 تا 1028 قمری (حدود 896 تا 1007 خورشیدی) یعنی اواسط پادشاهی شاه اسماعیل یکم تا پایان حکومت شاه عباس یکم صفوی را بازگو می کند برای نخستین بار برگزار می نماید.

یوسف نیک انجام افزود: این همایش با مساعدت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با هدف و به ‌منظور بازشناسی احوال و آثار و نکوداشت و شناخت عمیق تر از شخصیت مرحوم عبدالفتاح، تولید آثار علمی و پژوهشی و تاریخی با موضوع همایش، گسترش فعالیت های پژوهشی مرتبط با شخصیت علمی تاریخی، گرامیداشت تولید کنندگان و پدیدآورندگان برتر آثار پژوهشی در زمینه مفاخر علمی و دینی شهرستان و کمک به انتشار گسترده تر این آثار برگزار می شود.

دبیر اجرایی نخستین همایش علمی و پژوهشی بزرگداشت ملا عبدالفتاح فومنی گفت: پژوهشگران می توانند مقالات خود را تا تاریخ 15/4/1400 به نشانی دبیرخانه همایش عبدالفتاح به آدرس fuman@farhangmail.ir یا لوح فشرده با فرمت data به آدرس فومن، خیابان شهید بهشتی، مجتمع فرهنگی و هنری سیدالشهداء (ع) اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه اول دبیرخانه نخستین همایش علمی و پژوهشی عبدالفتاح فومنی ارسال نمایند و با شماره های 09112358847 دبیرعلمی همایش دکتر فریدون شایسته و 09305808413 یوسف نیک انجام دبیر همایش و 01334723151 دبیرخانه نخستین همایش علمی و پژوهشی تماس حاصل کنند.

بزرگداشت ملا عبدالفتاح فومنی

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن؛ زندگی نامه عبدالفتاح، اوضاع سیاسی، اقتصادی گیلان در عصر صفویه، نقد و بررسی تاریخ گیلان در دوره الفتاح گیلانی، مقایسه روایت تاریخ نگاران محلی در تاریخ نگاری عصر صفویه، بررسی روابط حکومتهای محلی آل اسحاق و آل کیا با دربار صفویه، گیلان عصر صفویه به روایت اسناد، دربار آل کیا به روایت اسناد، معرفی اماکن روستایی وشهری  ذکر شده در تاریخ گیلان، معرفی بسترهای و چگونگی آغاز و انجام قیام عادل شاه گیلانی بر اساس تاریخ گیلان عبد الفتاح، نحوه اداره املاک خاصه در دوره صفویه به اسناد کتاب گیلان عبدالفتاح فومنی و مقایسه کتاب تاریخ گیلان عبدالفتاح فومنی بامنابع هم عصر از جمله شرفنامه بدلیسی، خلاصه التواریخ قمی، از جمله محوریتهای این همایش می توان عنوان کرد.

این مسوول افزود: چکیده مقالات شامل 200 تا 300 کلمه و مقالات حداکثر در 5000 کلمه با قلم b mitra  با اندازه و سایز 12 در محیط word2010 و حداکثر تا 12 صفحه تهیه و تنظیم شود.

نیک انجام در پایان خاطر نشان کرد: زمان برگزاری همایش متعاقبا اعلام و آثار برگزیده و منتخب در کتاب مجموعه مقالات همایش به چاپ خواهد رسید و سه اثر اول تا سوم با محوریت عبدالفتاح فومنی، سه اثر اول تا سوم با محور گیلان عصر صفویه و پنج اثر برگزیده از کلیه محورهای همایش جوایز نفیسی اهداء خواهد شد.

۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۳۴
روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان |
تعداد بازدید : ۲,۷۶۲
کلیدواژه ها: فراخوان , همایش علمی و پژوهشی , بزرگداشت , ملاعبدالفتاح فومنی گیلانی , تاریخ‌نگار برجسته تاریخ محلی گیلان , عصر صفویه
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۴

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید