نماینده ولی فقیه در گیلان:
نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت با بیان اینکه فرهنگ در جامعه اسلامی محور است، گفت: انتخابات مسئله فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود که ملهم از فرهنگ دینی است.
فرهنگ در جامعه اسلامی محور است

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، آیت الله رسول فلاحتی، روز چهارشنبه (۱۲ خرداد) در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان در سال جدید که در سالن الغدیر استانداری برگزار شد، با اشاره به فرا رسیدن فصل تابستان و حضور گردشگران در سواحل استان گفت: نیروی انتظامی، بسیج، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، مبلغان تبلیغات اسلامی و همه کسانی که دغدغه اجرای مسائل عقیدتی دارند در تفرجگاه ها حضور پیدا کنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان نظارت همه جانبه بر سواحل را اصلی مهم دانست و از دستگاه های فرهنگی خواست تا در این اماکن با اجرای فعالیت های مختلف حضور بیشتری داشته باشند.

وی کاهش آمار غرق شدگان و رعایت هنجارها  و برخورد با هنجارشکنی را از انتظارات طرح های سالم سازی دریا اعلام کرد و افزود: باید حدود شرعی در سواحل رعایت شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی گیلان تاکید کرد: ستاد امر به معروف و نیروی انتظامی در تفرجگاه ها و طرح های سالم سازی به کسانی که هنجارها را رعایت نمی کنند، تذکر داده و در صورت تکرار، برخورد کنند.

وی به سخنان مقام معظم رهبری مبنی براینکه مشکل اصلی کشور اقتصاد، تورم و معیشت است، اشاره کرد و گفت: بنا به فرموده ایشان، فرهنگ زیربنای تمام مسائل است و سایر بخش ها در سایه فرهنگ حرکت می کنند. در مدت ۳۰ سال گذشته، رهبر معظم انقلاب همواره بر فرهنگ تاکید داشتند.

امام‌جمعه رشت با تاکید بر توجه بیشتر به فرهنگ به ویژه فرهنگ عمومی تاکید کرد: هر چیزی را که فرهنگ عمومی بدانیم باید بر آن تمرکز کرده و روی آن کار کنیم.

وی در ادامه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ۲۸ خرداد را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: انتخابات مسئله فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود که ملهم از فرهنگ دینی است.

فلاحتی با اشاره به اینکه حضور حداکثری مردم پای صندوق رای در انتخابات یک اصل است که امروز مورد هجمه دشمن قرار گرفته تاکید کرد: دشمن سه گروه ضدانقلاب ها و سلطنت طلبان، توده مردم و خواص را به شیوه های مختلف جامعه هدف در کاهش حضور مردم در انتخابات قرار داده است.

وی خواستار تلاش صادقانه و مجاهدانه متولیان در جذب حضور حداکثری پای صندوق های رای شد و متذکر شد: طبق امر ولی فقیه، اگر کسی در انتخابات شرکت نکند، گناه کرده است.

 

آیت الله فلاحتی در ادامه بررسی موضوع عفاف و حجاب توسط دانشگاه های گیلان را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در این زمینه ۶ موضوع با ۴۲ محور توسط اساتید دانشگاهی ارائه شد افزود: باید راهکارهای مواجه عاقلانه و عادلانه برای اجرای طرح ها را بیندیشیم و دلسوزانه در رفع بحران بدحجابی تلاش کنیم.

وی با اشاره به اجرای طرح بوم گردی در گیلان که متاسفانه معضلاتی را موجب شده است گفت: بوم گردی ظرفیت هایی را در استان ایجاد کرده اما تهدیدهایی را هم به همراه دارد و متولیان فرهنگی جامعه در هم اندیشی با مسئولان سیاسی باید آثار سوء آن را برطرف کنند.


نخستین نشست شورای فرهنگ عمومی استان گیلان در سال 1400

رضایتمندی مردم و حضور حداکثری در انتخابات زمینه‌ساز تقویت انسجام و وحدت ملی است

استاندار گیلان نیز در این جلسه با تسلیت سالروز رحلت امام خمینی(ره) با تاکید بر تاسی از مکتب امام (ره) گفت: امام خمینی(ره) رهبری مردم دار بود و جای جای کلام ایشان مردم حاکمان اصلی جامعه عنوان شده اند.

ارسلان زارع با تاکید بر باور به مکتب امام(ره) و تاسی از الگوهای رفتاری رهبر معظم انقلاب که مردم را صاحبان اصلی کشور دانستند افزود: انتخابات پیش رو موضوع مهمی در تحقق سرنوشت مردم با مشارکت حداکثری است.

وی با بیان اینکه صندوق های رای و اصالت بخشی به آنها دستاورد ممتاز انقلاب اسلامی ایران و میراث ماندگار امام راحل است که با بیانی شیوا فرمودند میزان رای مردم است اذعان کرد: وظیفه اصلی مجریان برگزاری انتخاباتی سالم، قانونمند و امن است.

زارع اظهار کرد: تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده و زمینه مشارکت حداکثری مردم فراهم شده است تا شاهد انتخاباتی حماسی و با مشارکت حداکثری باشیم.

وی رضایتمندی مردم و حضور حداکثری آنان در صحنه انتخابات را زمینه‌ساز تقویت وحدت و انسجام برشمرد و تصریح کرد: باید با تلاش همگانی از همه ظرفیت‌های موجود چون گروه‌های مرجع، نخبگان، ائمه جمعه، سازمان‌های مردم نهاد و سایر ظرفیت‌ها بهره گیریم.

استاندار گیلان حضور در انتخابات ۲۸ خرداد را یک ضرورت برای کشور دانست و با اشاره به وضعیت کرونایی کشور که منجر به برگزاری انتخاباتی با شرایط متفاوت شده است اظهارکرد: این انتخابات با رعایت همه الزامات و توصیه‌های بهداشتی، ضمن استفاده وافر از فضای رسانه ای استان زمینه آگاهی بخشی و تهیج مردم در انتخابات فراهم شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه گیلان به خاطر برخورداری از مواهب طبیعی همواره از مقاصد اصلی سفر است اذعان کرد: اجتماعات از مولفه‌های اصلی در شیوع این بیماری است و باید تلاش کنیم آسیب‌هایمان از این حضور در شرایط کرونایی کمتر باشد.

زارع آسیب‌های کرونایی به ویژه در بخش گردشگری را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: بعد از پایان محدودیت‌های کرونایی، شاهد حضور گردشگران هستیم که باید مقدمات و تمهیدات لازم برای کاهش آسیب ها را بیندیشیم.

وی با اشاره به اجرای الگوی اعتلای شهر به همت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان خاطرنشان کرد: با اجرای برنامه‌ الگوی اعتلای هویت دینی انقلابی در شهرها می‌توانیم شاهد اثربخشی بیشتر برنامه‌های مذهبی باشیم که این در گرو تعامل و هم‌افزایی دستگاه ها در تامین بودجه فرهنگی مورد نیاز است.

استاندار گیلان در پایان خواستار کمک شهرداری‌های استان به اجرای این طرح با اختصاص اعتبارات فرهنگی شد.

۱۳ خرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۰
تعداد بازدید : ۴۴
کلیدواژه ها: شورای فرهنگ عمومی , استان گیلان
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۰
Loading

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید