نکوداشتی برای دو
مراسم نکوداشت ابراهیم مرادی و علی دریابیگی از پیشگامان سینما و تئاتر ملی ایران در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی برگزار شد.
پیشگام سینما و تئاتر ملی ایران در بندر انزلی
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی ، با همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی و موسسه فرهنگی هنری گیل تی تی و با حضور پیشکسوتان عرصه سینما و تئاتر انزلی، استاد بارور، رئیس اداره اموزش وپرورش، رئیس جمعیت هلال احمر انزلی و دکتر دنیامالی نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی و همچنین دختر زنده یاد ابراهیم مرادی، مراسم نکوداشت ابراهیم مرادی و علی دریابیگی دو پیشگام سینما و تئاتر ملی ایران در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی برگزار شد. 
 
ابراهیم مرادی سال 1278هجری خورشیدی در بندر انزلی متولد شد. او در ۱۲ سالگی به جنبش جنگل به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی پیوسته بود و در جمهوری انقلابی گیلان نیز نقش داشت.
در کارنامه فعالیت سینمایی این هنرمند فیلمهای "انتقام برادر" سال  ۱۳۱۰ (بعنوان نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار) ،حاجی آقا آکتور سینما ۱۳۱۲ (دستیار فیلمبردار) ،  بلهوس ۱۳۱۳ (نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار)، کمرشکن ۱۳۳۰ (نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار)، پیوند زندگی ۱۳۳۲ (نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار)، گوهر لکه‌دار ۱۳۳۸ (نویسنده، کارگردان) دیده می شود.
آخرین فیلم ساخته ابراهیم مرادی به نام "لاله دریایی" با استفاده از بازیگران انزلیچی ساخته شد و فقط خانم آنوش حاتمیان از تهران آمده بود  .تنها بازمانده و بازیگر فیلم لاله دریایی آقای فریدون امین طینت در آیین شبی با ابراهیم مرادی تجلیل خواهد شد.
 
علی دریابیگی مدرس، نمایش‌نامه‌نویس، و کارگردان تئاتر ایران. در ۱۳۱۵ کلاس‌های آموزش تئاتر شهرداری را بنیاد نهاد.
وی از مؤسسان هنرستان هنرپیشگی تهران  با همکاری عبدالحسین نوشین و معزدیوان فکری بود، و نخستین فیلم دورۀ دوم فیلم‌سازی با نام طوفان زندگی را در سال ۱۳۲۷ کارگردانی کرد.

علی دریابیگی دانش‌آموختۀ مدرسۀ امریکایی‌ها در تهران و مدرسۀ هنرپیشگی تئاتر برلین (۱۳۱۳) بود. فعالیتش را در تئاتر از ۱۳۰۵ در جامعۀ باربد آغاز کرد، و در دهۀ ۱۳۴۰ رئیس ادارۀ کل فرهنگ و هنر گیلان بود. دریابیگی در گیلان از بانیان «شرکت سهامی هنر» و «استودیو درام گیلان» بود، و بسیاری از علاقه‌مندان رشتۀ تئاتر در زادگاهش از تعالیم او بهره‌مند شدند. او در ۱۳۵۰ فعالیت‌های هنری‌اش را کنار گذاشت. نمایش‌نامه‌های امان از دست شوهرم، بچه سرفه می‌کند، فاجعۀ رمضان، بلای قمار، شوخی بی‌جا، و عذاب روح را با مضامین اجتماعی و اخلاقی نوشت و نمایش‌نامۀ زارع شیکاگو (مارک تواین) را با نام جریدۀ فلاحت بر روی صحنه برده است. او همچنین فیلم شکار خانگی (۱۳۳۰) را هم با بازی علی‌اصغر تفکری کارگردانی کرده است. 

در انتهای برنامه از تابلوی  نامگذاری سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری شهید چمران که به نام ابراهیم مرادی و سالن پلاتو  مجتمع به نام علی دریا بیگی  نامگذاری شد نیز رونمایی شد .

۲۳ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۴۳
تعداد بازدید : ۱,۰۷۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۳

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید