در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح شد؛
سومین نشست شورای فرهنگ عمومی سیاهکل با محوریت " نقش روحانیون و حوزه های علمیه در ارتقاء و صیانت از فرهنگ عمومی " صبح روز (یکشنبه 14آذر ماه) در دفتر امام جمعه شهرستان سیاهکل برگزارشد.
نقش روحانیون و حوزه های علمیه در ارتقاء و صیانت از فرهنگ عمومی

 به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاهکل ، سومین نشست شورای فرهنگ عمومی سیاهکل با محوریت " نقش روحانیون و حوزه های علمیه در ارتقاء و صیانت از فرهنگ عمومی " صبح روز (یکشنبه 14 آذرماه) با حضور رییس ، نایب رییس و دیگر اعضای شورا در دفتر امام جمعه شهرستان سیاهکل برگزارشد.

 سید رضا حسینی دبیر شورای فرهنگ عمومی و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاهکل ضمن خیر مقدم به اعضای شورا با ارائه گزارشی در خصوص مصوبات جلسه گذشته و قرائت دستور جلسه فعلی به ذکر مطالبی در خصوص دستور جلسه بیان داشت: تاثیرگذاری روحانیون نظیر نقش میرزای شیرازی در قیام نهضت تنباکو، میرزاکوچک خان جنگلی در نهضت جنگل و انقلاب مشروطه، نقش حضرت امام (ره) در به ثمر رسیدن نظام جمهوری اسلامی ایران و هدف امام (ره) در پایگذاری نهاد نماز جمعه با محوریت روحانی و نقش هدایت گری امام خامنه ای در بصیرت بخشی جامعه، به نقش نهاد در روحانیت در تاریخ ایران اسلامی اشاره نمودند.

  حجت الاسلام والمسلمین کریمی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی با گرامیداشت یکصدمین سال روز شهادت روحانی شهید میرزا کوچک خان جنگلی اظهار داشت: رفتار و گفتار روحانیون همیشه در طول تاریخ به عنوان حجت قلمداد می شد و با مهم برشمردن رسالت حوزه  های علمیه به احصای رسالت حوزه ها پرداختند. وی اهم رسالت حوزه ها را دفاع از حقانیت اسلام، فراهم سازی اجرای احکام اسلام، احیای مساجد، ترویج اخلاق حسنه، هدایتگری و تبیین ارزشهای اسلامی و... دانستند.

   وی گفت : با توجه به عدم برخورداری شهرستان از حوزه علمیه دو کار باید به عنوان دغدغه مسئولین در دستور کار قرار گیرد. اول: برنامه ریزی برای فراهم آوردن زمینه فعالیت حوزه های علمیه در شهرستان دوم : اهتمام برای ساخت خانه های عالم در شهرستان برای توسعه فعالیت مبلغین روحانی.

در ادامه حیدری نژاد فرماندار شهرستان و نایب رییس شورای فرهنگ عمومی با اشاره به نقش روحانیون گفت:  خیرات و برکات حاصل از وجود روحانیون در نظام جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام، اهمیت تاثیرگذاری روحانیون در عرصه های متفاوت بشری را با ذکر نمونه هایی برشمردند. ایشان اثرگذاری پیوسته و دائمی روحانیون در طول اسلام، گستره اثرگذاری مراجع تقلید برای کل جهان و جهان اسلام، تاثیر نافذ کلام و سیاستگذاری آنان برهمه جهان، را از موارد تاثیرگذار روحانیون به شمار آوردند.

وی افزود:  نقش ارشادی و هدایتگری روحانیون قبل از تقابل با حاکمیت دوره خود در گذشته فرمودند روحانیون همیشه در طول تاریخ در مواجهه با حاکمیت ستمگر ابتدا از قابلیت هدایتگری و ارشادی خود بهره می گرفتند و در صورت عدم پذیرش حجت را بر آنها تمام می کردند و مقابل آنها می ایستادند.

سپس هرکدام از اعضای شورا در خصوص دستور جلسه مباحثی رو بیان نمودند و در پایان مباحث مطرح شده توسط رییس جلسه موارد زیر مقرر و مصوب گردید .

1-    مقرر گردید در جهت اهمیت فعالیت مبلغین روحانی شهرستان، فرمانداری شهرستان نسبت به تامین اعتبارات برای ساخت خانه های عالم در کمیته برنامه ریزی سال آینده توجه و عنایت لازم مبذول فرمایند.

2-     مصوب گردید پیرو رایزنی های مقدماتی برای در اختیار گرفتن ساختمان بلا استفاده در تملک مخابرات شهرستان، فرماندار شهرستان با ابلاغ ماموریت به معاونت عمرانی فرمانداری نسبت به پیگیری و حصول نتیجه، برای بهره گیری و اختصاص ملک یاد شده برای شروع فعالیت حوزه علمیه بانوان در شهرستان اقدام لازم عنایت فرمایند.

3-    مصوب گردید مراکز آموزش عالی شهرستان با محوریت و پیگیری دانشگاه آزاد اسلامی با هماهنگی دفتر امام جمعه به مناسبت روز 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه نسبت به برگزاری همایش وحدت حوزه و دانشگاه با حضور دانشگاهیان و روحانیون اهتمام و برنامه ریزی لازم  بعمل آورند.

گزارش تصاویر برنامه

روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان سیاهکل

۱۶ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲
تعداد بازدید : ۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۲

اظهار نظر درباره این خبر

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید